rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Zalety i wady studiów niestacjonarnychJeżeli z różnych powodów rozważasz podjęcie studiów w trybie niestacjonarnym, nasz artykuł pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości!


Ciężkie wybory

Każdego roku nieskończona liczba maturzystów staje przed wieloma, niezwykle ważnymi dylematami, które w większym bądź mniejszym stopniu będą rzutować na ich dalsze życie. Wcale nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wybór kierunku, uczelni oraz miasta, w którym chcąc nie chcąc spędzą najbliższych kilka lat swojego życia - równie ważny jest tryb studiów. Dawniej większość absolwentów szkół średnich bezapelacyjnie wybierała studia dzienne, zresztą do tej pory tak się dzieje. Słuszność swojej decyzji tłumaczą wyższą jakością kształcenia oraz większymi możliwościami nawiązania bliższych kontaktów z innymi studentami niż na studiach zaocznych. Nie bez znaczenia pozostają także koszty związane z nauką, bowiem na uczelniach państwowych studia dzienne są darmowe. Musisz jednak wiedzieć, że czasami to, co z pozoru wydaje się idealne, nie zawsze jest rzeczywiście takie dobre. Na studiach zaocznych równie dobrze można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, poznać niezwykle interesujących ludzi, a poza tym, wbrew pozorom - zaoszczędzić nieco pieniędzy. Podjęcie studiów w trybie dziennym wiąże się z wieloma innymi kosztami, choćby wynajmem mieszkania, zakupem biletów na komunikację miejską, nie mówiąc już o jedzeniu, ponieważ nie można wiecznie żyć na zupkach chińskich i słoikach od rodziców.


Na czym polegają studia niestacjonarne?

Pierwsza rzeczą, która odróżnia ten tryb studiowania jest kwestia odpłatności. W przeciwieństwie do swojego stacjonarnego odpowiednika, studia zaoczne są płatne. Wysokość opłat zależy od kierunku i uczelni. Z oferty studiów niestacjonarnych korzystają przeważnie osoby, którym oprócz zdobycia odpowiedniego wykształcenia zależy także na budowaniu własnej ścieżki zawodowej. Studenci zaoczni, z racji możliwości podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin, są zdecydowanie chętniej zatrudniani, poza tym mogą zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne i korzystać z szeregu przysługujących uprawnień. W zależności od tego, czy są to studia zaoczne czy też wieczorowe, częstotliwość zjazdów nieco się różni. W pierwszym przypadku najczęściej spotykaną opcją są zajęcia sobotnio-niedzielne, jednak czasami odbywają się one także w piątki.


Dlaczego warto studiować zaocznie?

Niewątpliwą zaletą studiów zaocznych jest wcześniej już przez nas wspomniana możliwość podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin, co pozwala studentowi nie tylko na naukę, lecz także zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego. Trzeba przyznać, że studentom dziennym zdecydowanie trudniej jest znaleźć pracę, która nie będzie im w żaden sposób kolidować z zajęciami. Kolejną ważną kwestią są koszty związane ze studiowaniem. Nauka w trybie stacjonarnym często powiązana jest z wynajmem mieszkania, zakupem biletu miesięcznego, nie wspominając już o kserówkach i kosztach życia w większym mieście, ponadto wielu studentów nie może bądź nie chce opuszczać domu rodzinnego na dłuższy czas. Jeżeli więc jesteś osobą, która chciałaby w wieku 24 lat pochwalić się kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, a jednocześnie nieco skorzystać z przywilejów płynących ze studiowania, nie ma przeproś - studia zaoczne to propozycja stworzona wprost dla Ciebie!


Jakie są wady studiów niestacjonarnych?

Wydawać by się mogło, że studia niestacjonarne są idealną opcją dla każdego, jednak niestety, ale tak nie jest. Przyszli lekarze nie mają wyboru - muszą kształcić się w systemie dziennym, bowiem zajęcia odbywają się w dni powszednie nawet na płatnych studiach medycznych, czasami nawet ze studentami stacjonarnymi. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić, bowiem medycyna jest niezwykle szeroką dziedziną nauki i to właśnie od wiedzy i umiejętności lekarza zależy czyjeś zdrowie i życie. Nawiązując do wszelkich niedogodności związanych ze studiami zaocznymi, musisz wiedzieć, że ten tryb nauki obarczony jest różnego rodzaju opłatami, jak choćby czesne, koszty wynajmu noclegu, dojazdu do miasta, w którym znajduje się uczelnia, nie wspominając już o jedzeniu.


Studia niestacjonarne - podsumowanie

Studia zaoczne są opcją wartą rozważenia, jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru, musisz zastanowić się nad tym, czego dokładnie oczekujesz. Jeżeli chcesz zostać w przyszłości cenionym lekarzem lub po prostu wolisz skupić się na nauce i nie musisz się martwić o różnego rodzaju opłaty - lepiej wybrać studia dzienne. Rozwiązanie to pozwoli Ci dogłębniej poznać przekazywaną wiedzę oraz zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli mieszkasz niedaleko uczelni, na której zamierzasz podjąć dalszą naukę. Nie martw się jednak, jeśli z różnych powodów musisz zdecydować się na studia niestacjonarne. Większość kierunków jest prowadzona także w tym systemie, a dzięki systematyczności możesz osiągnąć takie same efekty kształcenia, jak Twoi koledzy ze studiów dziennych. To w połączeniu z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym da Ci niesamowitą przewagę w walce o wymarzone stanowisko pracy. A Ty jaki tryb studiów planujesz wybrać? Pochwal się w komentarzu!

124 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie