rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

NAUKOWCY WIEDZĄ, CZEMU MŁODY DOROSŁY MA PRZEKICHANE

Wyłaniająca się dorosłość, czyli skąd się biorą Wasze lęki i co do tego ma Kwiat Jabłoni?

Znacie to uczucie, że kładziecie się wieczorem spać, a w głowie wciąż te same dręczące myśli: "Co, jak już zdam maturę? Czy powinienem iść na studia? A może lepiej się usamodzielnić... Ale boję się życia na własną rękę!"

Bez obaw, podobny monolog wewnętrzny to doświadczenie większości młodych osób. Ten stan wywołuje tzw. WYŁANIAJĄCA SIĘ DOROSŁOŚĆ. To określenie odnosi się do stosunkowo nowego zjawiska powolniejszego usamodzielniania się.
Czym jest i co dla mnie oznacza?

Dla młodego człowieka to bardzo trudny okres, charakteryzujący się CIĄGŁYM UCZUCIEM DESTABILIZACJI (tymczasowa praca, rówieśnicze związki, okres poszukiwania tożsamości i obawa, że nie są to stany trwałe). To również czas PODEJMOWANIA RYZYKA i BYCIA "POMIĘDZY" - niby dorosły, ale zależny od rodziców, niby skończył edukację, ale wypada iść na studia... Niestety, lekarstwem na te rozterki może być tylko wasza wiara w siebie i zachowanie spokoju, skupienie się na tu i teraz.


Wyłaniająca się dorosłość nie istniała od zawsze!

Dlaczego ten problem dotknął milenialsów a teraz dręczy pokolenie "z"? Ponieważ zmienił się model społeczeństwa z industrialnego, w którym młoda osoba bardzo szybko musiała się usamodzielnić, na społeczeństwo uczące się. Popularny stał się model długiej edukacji, która uniemożliwia pewne i szybkie wejście we właściwą dorosłość, a zatem dłużej utrzymuje młodego dorosłego w stanie nieustatkowania.


A tak z polskiego na nasze? No, sami posłuchajcie, bo Kwiat Jabłoni perfekcyjnie to ujął!

Sami posłuchajcie tutaj!

160 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie