rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Wakacje na studencką kieszeń #5 Lublin

Zaktualizowano: 20 paź 2021Miasto cebularzy, festiwali i wielu kultur! Co ciekawego można zobaczyć w mieście nazywanym stolicą wschodniej Polski?


STARE MIASTO

Jak wiele polskich miast - również Lublin może się pochwalić bardzo urokliwym Starym Miastem! Przechadzając się jego uliczkami, możesz zobaczyć nie tylko urokliwe kamienice i podwórka, ale też ciekawe zabytki! Znajdziesz tam między innymi Bazylikę oo. Dominikanów czy Teatr Stary, a już za murami zewnętrznymi czeka na Ciebie Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej oraz Donżonem. Wyjątkową pozycją wartą obejrzenia jest również licząca 280 m Lubelska Trasa Podziemna. Prowadzi ona od dawnego ratuszu do miejsca, w którym kiedyś wznosił się Kościół św. Michała, dziś natomiast możesz tam podziwiać Plac po Farze. Z tymi miejscami wiążą się również dwie miejskie legendy – Legenda o sądzie diabelskim i Legenda o śnie Leszka Czarnego.

SZTUKA I ARCHITEKTURA

Na terenie miasta nie brakuje również wyjątkowych murali! Pierwsze możesz znaleźć na Starym Mieście. Przy ulicy Jezuickiej znajduje się rycina z atlasu Civitates orbis terrarum, a na Śródmieściu - przy ulicy Zamojskiej, Jasnej, Narutowicza i Lubartowskiej znajdziesz kolejne z nich. Każdy fan architektury też na pewno znajdzie coś dla siebie! Najbardziej charakterystyczny styl architektoniczny dla tego miasta to co prawda renesans lubelski, ale nie brakuje w nim również gotyku, modernizmu czy secesji, a nawet socrealizmu.

MUZEA

W stolicy Lubelszczyzny nie brakuje też niezwykłych muzeów, które codziennie lub w wybrane dni tygodnia odwiedzisz zupełnie za darmo! Do tych pierwszych należą takie muzea jak Muzeum Apteka, Skarbiec w klasztorze ojców Dominikanów, Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem", Były obóz koncentracyjny na Majdanku (dostępne tylko dla odwiedzających powyżej 14. roku życia). Do drugich z kolei zaliczają się takie obiekty jak Muzeum Dworek Wincentego Pola, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Muzeum Historii Miasta Lublina, Kaplica Zamkowa i Muzeum Narodowe w Lublinie. Jeśli interesuje Cię historia samego Lublina - możesz ją poznać na multimedialnej wystawie w Centrum Kultury.

NATURA

Jeśli masz ochotę trochę odpocząć od miejskiego zgiełku - warto wybrać się nad Jezioro Zemborzyckie. Znajdziesz tam wytyczone trasy pieszo-rowerowe, boiska sportowe i dużą polanę przystosowaną do grillowania. Jeśli masz ochotę na romantyczny spacer – to również doskonałe miejsce! Na jeziorze jest bardzo urokliwe ogólnodostępne molo. Jeśli planujesz spędzać czas z rodziną - znajdziesz tam także plac zabaw z małym parkiem linowym!

PLAC LITEWSKI

Kolejny ciekawy punkt na mapie Lublina! Plac Litewski to idealne miejsce na wieczorny spacer - są tam liczne pomniki, place zabaw i mnóstwo zieleni, której w wielu miastach coraz bardziej brakuje. Główną atrakcją tego miejsca jest także jedna z najnowocześniejszych fontann multimedialnych w całej Europie. Fontanna działa cały dzień, a w okresie letnim odbywają się także niezwykłe pokazy przy użyciu wody, świateł i dźwięków. Do 31. października stoi tam także Portal - interaktywna instalacja łącząca Lublin bezpośrednio z Wilnem! W czasie rzeczywistym mieszkańcu obu tych miast mogą się obserwować i wchodzić ze sobą w interakcje!

KULINARIA

Lublin ma też bogatą kuchnię regionalną. Odnajdzie się tam każdy fan pierogów czy słynnych lubelskich cebularzy!

FESTIWALE

W Lublinie nie brakuje również ciekawych festiwali. W czasie wakacji odbywają się tam takie festiwale jak Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński. Poza nimi można trafić także na festiwal Inne Brzmienia - idealny dla fanów muzyki, ale też ambitnego kina czy literatury, festiwal Konfrontacje Teatralne czy Europejski Festiwal Smaku. Warto też odwiedzić Noc Kultury podczas której zupełnie za darmo możesz uczestniczyć w licznych pokazach i wydarzeniach kulturalnych.

Które z miejsc wydaje Ci się najciekawsze? A może miałeś okazję być na którymś z lubelskich festiwali?

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie