rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Rusz głową i RESZTĄ CIAŁA - sport na studiach

Sport na studiach to nie priorytet, ale wiele osób zastanawia się, co będzie z ich pięknymi ciałami, gdy zakończą się już uwielbiane lub znienawidzone zajęcia WF-u w szkole...Czy sport na studiach jest obowiązkowy?

Obowiązkowe zajęcia WF na studiach to nie reguła. Wiele uczelni rezygnuje z nich. Jakby nie patrzeć, studenci to dorośli ludzie, którzy powinni sami świadomie zadbać o swoją kondycję! Jednak są uczelnie, np. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki czy Uniwersytet Medyczny, które nakładają na studentów obowiązek uczęszczania na zajęcia sportowe. Dla niektórych może to brzmieć co najmniej strasznie, ale pocieszeniem jest, że zwykle takie zajęcia nie trwają przez całe 3-5 lat. Najczęściej student zobligowany jest do wyrobienia określonej w programie studiów liczby godzin (semestrów) WF-u. Przykładowo na Polonistyce UW są to trzy semestry, czyli 1.5 roku studiów licencjackich.


Oferta

Jeśli uczelnie decydują się na wprowadzenie obowiązkowych zajęć sportowych, zwykle dają studentom szeroki wybór dyscyplin, z których mogą korzystać. W większości przypadków należy rejestrować się oddzielnie na każdy semestr, więc można spróbować wielu różnych sportów. Z ciekawszych WF-ów dostępnych w ofercie uczelni można wymienić szermierkę, crossfit, taniec towarzyski, wspinaczkę czy zajęcia korekcyjne. W puli są oczywiście również klasyki, takie jak siatkówka, koszykówka, piłka nożna, aerobik, basen czy siłownia. Listy są bardzo, bardzo długie i jest z czego wybierać.


Zwykle istnieje też możliwość wykupienia zajęć płatnych. Wśród nich znajdziemy takie dyscypliny jak jeździectwo, joga a nawet brydż czy szachy! Zajęcia te wliczają się w program studiów na takich samych zasadach jak zajęcia bezpłatne. Wymagają jednak specjalnego zaplecza lub trenerów-ekspertów w danej dziedzinie. Stąd kwestia dodatkowych opłat.Czy zaświadczenie, że prywatnie uprawiam sport, zwalnia mnie z WF-u?


Niestety nie... Możesz chodzić na siłownię, basen, taniec - na co chcesz, ale żadne zaświadczenie nie sprawi, że będziesz zwolniony z obowiązkowych zajęć na uczelni. Wyjątek może stanowić przynależność do sekcji lub drużyny sportowej wyższego szczebla (np. wojewódzkiego). Wówczas można starać się o zwolnienie z zajęć WF, ale nie każda uczelnia się do takiej prośby przychyli. Najlepiej informacji na ten temat zasięgnąć w Studium Wychowania Fizycznego swojej uczelni lub w dziekanacie kierunku.


Pamiętaj jednak o innej rzeczy! Szczególne osiągnięcia sportowe to jedna z podstaw do przyznania ci stypendium rektora. Zdarza się, że dzięki nim dostają je osoby, których średnia ocen była niższa niż próg przyznawania stypendium.Gdy uczelnia nie zapewnia zaplecza sportowego


Jak mówiłam, są też uczelnie (i jest ich sporo), które nie wymagają od studentów uczęszczania na zajęcia wychowania fizycznego (choćby warszawskie SGGW). Jeśli będąc ta takiej uczelni, chcesz zachować formę i zależy ci na uprawianiu sportu, koniecznie sprawdź oferty sieciowych siłowni - szczególnie tych, które mają filie blisko kampusów. Może się okazać, że proponują one bardzo korzystne zniżki studenckie. Inną możliwością jest skorzystanie z sieci partnerskich. Wiele uczelni prowadzi programy, które gwarantują ich studentom zniżki w wielu lokalach usługowych, gastronomicznych czy centrach sportowych/rozrywki etc. Tam również można znaleźć ciekawe oferty.


Czemu warto pomyśleć o sporcie podczas studiów?


Może to zabrzmieć, jak ględzenie szkolnej pielęgniarki, ale szybko się przekonasz, że jest w nim dużo prawdy... Na studiach będziesz prawdopodobnie spędzać wieeeeele czasu w statycznej pozycji siedzącej, często z pochyloną nad książkami czy laptopem głową. Szybko odbije się to na stanie twojego kręgosłupa i ogólnym samopoczuciu. Aktywność fizyczna pozwoli ci uniknąć uciążliwych bólów pleców czy głowy, zrelaksuje cię i da moment wytchnienia od codziennej gonitwy myśli!


Podobał Ci się ten wpis? Zostaw nam komentarz!


641 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie