rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

SNH Kraków 2017

Gdy pierwsza edycja wydarzenia Studia na Horyzoncie ściągnęła tak licznie młodych ludzi z Warszawy, prawda wyszła na jaw - ogromne zapotrzebowania na tego typu spotkanie. Młodzi ludzie w Krakowie również spotykali się z dylematem „co robić dalej?” „Jak ukierunkować swoje życie?”. I tak powstało SNH Kraków. Dominik Bartosik oraz Kamil Siwecki podjęli się wyzwania by wraz z pięcioosobowym zespołem krakowskich dziewczyn zrealizować to wydarzenie. Przygotowania trwały ponad pół roku. W ciągu tego czasu udało się pozyskać wsparcie lokalnych firm takich jak: Studio Pigeon, Abiturient Kursy Maturalne oraz Centrum Nauczania Metis. Stworzono team, wybrano prelegentów i ambasadorów z krakowskich szkół, zdecydowano się na konkretne miejsce oraz nagłośniono spotkanie poprzez rozprowadzenie ulotek, plakatów i prowadzenie wydarzenia SNH Kraków na Facebooku.

Krakowskie wydarzenie odbyło się 24 listopada 2017 roku, w godzinach 14:00 - 20:00 na Stadionie Miejskim w Krakowie, gdzie licznie przychodzili maturzyści. Podczas wydarzenia było można spotkać pojedyncze osoby, grupy znajomych, oraz klasy szkolne. W krakowskiej edycji SNH wzięło udział 500 uczniów szkół średnich ze stolicy małopolski.


Potężna przestrzeń stadionu została podzielona na dwie części, w których równolegle odbywały się prelekcje. Przy wejściu uczestnik podejmował decyzje, który blok tematyczny odwiedzi jako pierwszy. Oczywiście przemieszczanie się między blokami było swobodne. Z kolei prelegenci po wejściu dostawali pomarańczową opaskę oraz identyfikator z imieniem i kierunkiem, o którym opowiadają.

Na dowód dobrej organizacji spotkania, Karolina Skiba, uczennica VIII LO w Krakowie zapytana o wrażenie po spotkaniu odpowiedziała: „Studia na horyzoncie to ekstra wydarzenie. Wiadomo było gdzie znajduje się jaki blok, w która stronę należy się kierować. Gdy jednak ktoś się zgubił to odraz był wyłapywany przez organizatorów. Prelegenci sprawiali wrażenie pewnych siebie i świetnie przygotowanych do wystąpień, z przyjemnością się ich słuchało. Z chęcią wybiorę się tam na kolejną edycje.”

W trakcie wydarzenia można było posłuchać o kierunkach ekonomicznych, humanistyczno-społecznych, lingwistycznych, artystycznych, technicznych, przyrodniczych, medycznych, biologicznych i prawnych. Wystąpiło mniej więcej 50 prelegentów z krakowskich uczelni. Oto słowa Dawida Czechowicz, prelegenta kierunku Zarządzanie, po jego prezentacji: „Dziękuję za możliwość wystąpienia u Was na wydarzeniu! Cieszę się, że mogłem być prelegentem SNH. Ogromne pokłony za organizację całego eventu! Było to jedno z nielicznych wydarzeń, które przebiegało zgodnie z agendą, a kwestie techniczne były przygotowane na bardzo wysokim poziomie. Gratulacje za organizację!”.

Zainteresowani maturzyści mogli posłuchać przedstawicieli z następujących uczelni: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademii MuzycznejOprócz znanych kierunków takich jak medycyna, dziennikarstwo, informatyka można było wsłuchać się w prezentację o np. sinologii, archeologii lub wzornictwie przemysłowym. Nie zabrakło także „Wolnego Bloku”, podczas którego prelegenci mówili o : NGO ( non governmental organisation) , start up’ie, gap year, animacji 2D oraz erasmus'ie. Dzięki skali wydarzenia, a co za tym idzie różnorodności kierunków, zainteresowani mogli znaleźć coś dla siebie.

Po skończonym bloku prezentacji, odbywał się jeden z najistotniejszych elementów wydarzenia tzw. networking , na którym wszyscy szli do strefy cateringowej. Gdzie w miłej atmosferze uczestnicy wydarzenia mogli podchodzić do prelegentów i dopytywać o wszystkie rzeczy związane ze studiami. Na stolikach była przygotowana kawa, herbata, woda, ciastka, paluszki chipsy i niespodzianka w formie fontanny czekolady.

Hubertowi Orlickiemu, uczniowi Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie bardzo spodobało się to rozwiązanie: „Wydarzenie SNH oceniam bardzo pozytywnie, spędziłem cały dzień na wydziale technicznym i dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy dotyczących mojego wymarzonego kierunku. A co najważniejsze poznałem osoby z konkretnych uczelni, które opisały mi swoje doświadczenie, dzięki czemu mogłem przekonać się jak dana uczelnia czy kierunek wyglądają na prawdę i czym w rzeczywistości się wyróżniają.

Na całym wydarzeniu panowała spokojna, miła atmosfera. Bez zbytniej formalności, która przeszkadza podczas rozmowy o tak istotnym wyborze w życiu, jakim są studia. Pomimo, że było to pierwsze takie wydarzenie w Krakowie udało się uzyskać duże zainteresowanie. Oby za rok wydarzenie to pomogło, w dokonaniu tego ważnego wyboru, jeszcze większej ilości maturzystów.

Po zakończeniu wydarzenia z sukcesem, Julia Jarosik uczennica XXIV LO w Krakowie potwierdziła, że spotkanie się udało: „To było bardzo dobrze zorganizowane wydarzenie. Jestem mile zaskoczona, ze w Krakowie jest coś takie w ogóle organizowane, a naprawdę dla licealistów myślę, że bardzo przydatne. Całość przebiegła bardzo płynnie, widać było włożoną w to pracę organizatorów, którzy byli bardzo otwarci i pomocni. Jeśli chodzi o prelekcje to były nawet ciekawe, zaprezentowane w przyjemny dla oka i ucha sposób. Z pewnością udam się na kolejną edycję i koniecznie wezmę ze sobą znajomych.”


419 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie