rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Zmiana lokum na studiach: przeprowadzić się czy zostać w domu i dojeżdżać?

Studia stawiają młodego człowieka przed różnymi dylematami. Jedno z wielu pytań, na które musi odpowiedzieć sobie przyszły student, brzmi: codzienne dojazdy czy przeprowadzka? Spróbujmy odpowiedzieć na nie wspólnie.

Bilans zysków i strat

Decyzja o tym, czy przeprowadzimy się na studia, czy jednak będziemy dojeżdżać, jest trudna, bo trzeba rozważyć wiele jej aspektów. Najlepiej zrobić sobie porządną listę wszelkich „za” i „przeciw” zarówno dla codziennych dojazdów, jak i dla pozostania w domu. Zastanówmy się, jakie konsekwencje pociągną za sobą obie opcje, zestawmy je ze sobą i dopiero decydujmy. Na co zwrócić uwagę przy takiej liście?


Po pierwsze oszczędność

Wybierając czy przeprowadzimy się bliżej uczelni, czy jednak będziemy codziennie dojeżdżać trzeba zastanowić się, która opcja pozwoli nam oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów, utraty czasu i marnowania pieniędzy. Codzienne dojazdy przez zakorkowane drogi potrafią być naprawdę uciążliwe i stresujące, a do tego traci się na nich sporo czasu.

potrafią być naprawdę uciążliwe i stresujące, a do tego traci się na nie sporo czasu.

Po drugie emocje

Początek studiów to trudny okres pełen zmian i zamieszania. Niewątpliwie przeprowadzka do nowego lokum nie daje poczucia stabilności i pewności, dlatego warto zadać sobie pytanie, czy na pewno jest się na to gotowym. Na decyzję o pozostaniu w rodzinnym mieście lub wyprowadzce na studia powinny wpłynąć nie tylko czynniki materialne, ale również emocjonalne.

Po trzecie indywidualność

Każdy z nas jest inny, ma swoje potrzeby, przyzwyczajenia i wartości. Wybierając między dojazdami a przeprowadzką na studia, zwróćmy uwagę na wpływ każdej z opcji na nasze przyzwyczajenia i potrzeby. Przyjrzyjmy się swojej rutynie dnia, warunkom w jakich najlepiej się uczymy, zajęciom, które nas relaksują. Następnie zastanówmy się, jak przeprowadzka wpłynie na nasze nawyki i jak te zmiany wpłyną na naszą psychikę.Dojazdy czy przeprowadzka? Decyzja jest trudna ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Jednak panikowanie nic nigdy nikomu nie dało, więc nie ma co trząść się ze strachu tylko trzeźwo pomyśleć i wybrać!


Autor: Adrianna Kurzepa

Fot. Canva

290 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie