rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

O tym jak wybrać studia, czyli skąd się wzięły Studia na Horyzoncie

Aktualizacja: 8 lis 2019

Wybór studiów. Te dwa słowa zaczynają się pojawiać w życiu każdego z nas mniej więcej w drugiej klasie szkoły średniej. Z biegiem czasu, staja się jednym z największych problemów każdego licealisty. Ta decyzja jest mu przedstawiana jako ta dotychczas najważniejsza. Jako ta, która w bardzo dużym stopniu zdefiniuje jego życie. Często wybierając kierunek licealiści kierują się stereotypami. Nie wiedza, co tak naprawdę będą robić przez najbliższych 5 lat swojego życia. Potem, będąc już studentem, ich pytania zmieniają się z „co wybrać?” na „czy na pewno dobrze wybrałem?” albo, dość pesymistyczne, stwierdzenie „to był błąd”. Jak wybrać?

Mieliśmy ten sam problem. Orientowaliśmy się gdzie jest kampus naszej przyszłej uczelni, wiedzieliśmy kto z naszych znajomych na nią idzie, czytaliśmy o swoich przyszłych zarobkach. A potem rzeczywistość pokazała, ze nie mieliśmy pojęcia o kwestiach, które na co dzień są najważniejsze. Nikt nie mówił nam, co trzeba naprawdę lubić, by cieszyć się danym kierunkiem. O tym czy można połączyć studia z praca tez nigdzie nie przeczytaliśmy. O przyszłej karierze patrząc z perspektywy jednostki, a nie statystyk, tez nikt nie wspomniał. O organizacjach studenckich, Erasmusie, międzynarodowych projektach tez. A koniec końców to są najistotniejsze rzeczy. Bo co z tego, ze wiesz gdzie jest Twoja uczelnia i jak nazywa się kierunek Twoich studiów – to nie to definiuje 5 lat Twojego życia. To tylko opakowanie, a prawdziwa zawartość pozostaje ukryta.

I. Sugeruj się opiniami osób, które wiedzą o czym mówią.

„Prawo to z pewnością dobry wybór” – brzmi znajomo? Najczęściej tego typu rady słyszycie od osób, które z kierunkami, uczelniami i zawodami, o których mówią, nie miały nigdy do czynienia. Ważne jest, żeby słuchać osób, które mają autentyczne doświadczenia. Rozmawiać ze studentami i absolwentami kierunków, o których myślicie, że mogą się Wam sposobać. Nie macie takich znajomych? Spytajcie znajomych czy znają kogoś kto tam studiuje, albo napiszcie do Samorządu kierunku, którym się interesujecie. Możecie też spróbować napisać na grupach otwartych kierunków na facebook’u, czy ktoś może się z Wami podzilić swoimi doświadczeniami. To nie jest takie trudne!

II. Rozmawiaj i czytaj.

Rozmawiaj z wieloma ludźmi. Porównuj ich doświadczenia. Zadawaj pytania i patrz krytycznycm okiem na wszystko co usłyszysz. Pamiętaj, że nie ma dwóch takich samych historii i Twój wybór będzie dobry tylko jeżeli porównasz wszystkie zebrane informacje i opinie, a później przeanalizujesz je w konteksćie swoich wartości, umiejętności, potenacjału i marzeń. Ważne jest, żeby nie zawsze sprawdzać opinie. Dwójka studentów może odnieść całkowicie inne wrażenie o swoich studiach i mogła je w zupełnie inny sposób wykorzystać.

III. Idź za sercem!

Czy kiedyś przyszło Wam do głowy, żeby wybierać dziewczynę, albo chłopaka na podstawie analitycznej oceny sytuacji? Oczywiście, że nie. Wszystko co dla nas ważne powinno być wybierane sercem. Jeżeli czujesz, że od zawsze chciałaś być aktorką to idź po to. Próbuj aż do momentu, kiedy Ci się uda. Chciałeś konstruować samoloty? Nie słuchaj się tych, którzy mówią, że w Polsce się ich nie produkuje. Bo najgorsze co możesz powiedzieć za kilka lat to, że każda z Twoich decyzji była rozsądna, ale żadna odważna.

Ah, pamiętajcie – macie jeszcze sporo czasu do tej decyzji. W ostateczności, jeśli by się okazało, że nie znaleźliście kierunku dla siebie do tego czasu, możecie zawsze nie iść na studia i pojechać na gap year!

Photo by Jayant Kulkarni from Pexels

186 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie