rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

O tym jak odnaleźć się w studenckim życiu, słów technicznych kilka.

Gdzie będę mieszkać?


Pierwszą trudnością, z którą ma styczność „świeżo upieczony student” jest mieszkanie, a raczej jego brak. Jest to problem zarówno dla osób studiujących poza rodzinnym miastem, jak i dla tubylców chcących uniezależnić się od rodziców. I tu pojawia się pytanie, od czego zacząć poszukiwania? Przede wszystkim od zastanowienia się na spokojnie, czego oczekujemy od naszego przyszłego mieszkania. Niektórym zależy na tym, żeby mieszkać z kimś kogo dobrze znają, albo w ogóle znają, zaś inni są nastawieni na nowe znajomości i chcą zamieszkać z kimś nowym. Każda opcja jest dobra jeżeli tylko czujemy się w niej komfortowo. Dokładnie tak samo prezentuje się kwestia typowego kompromisu między odległością naszego lokum od uczelni i jego standardem. Są osoby decydujące się na mieszkanie w lepszym standardzie, ale położone dalej od uczelni, a inni wybierają mieszkania w nieco gorszym standardzie, jednak znajdujące się nieopodal uniwersytetu. Można też oczywiście te dwie opcje połączyć, jednak trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie jest najbardziej kosztowne. Warto rozważyć jak najwięcej możliwości, od mieszkań wielopokojowych, przez kawalerkę, po akademik. Pomyśleć nad ich wadami i zaletami, a dopiero później rozpocząć poszukiwania. No dobrze, ale gdy już wszystko przeanalizujemy to gdzie szukać tego mieszkania? Tutaj niezawodne okazują się trony takie jak olx.pl, gumtree.pl, gratka.pl oraz grupy na facebooku. A gdy znajdziemy nasze mieszkanie warto już na początku ustalić jasne zasady współżycia ze współlokatorami, dzięki temu będzie mniej powodów do stresujących kłótni. Ustalcie podział obowiązków, miejsca w szafkach w kuchni i łazience, kwestię sprzątania. Pamiętajcie, że wspólne mieszkanie to jeden z najbardziej wymagających egzaminów dla nowych znajomości. Zróbcie wszystko, żeby zdać go pozytywnie.


O utrzymywaniu się w okresie studenckim - stypendia


Z mieszkaniem często związana jest kwestia środków na życie, ponieważ okres studiów to dla części z Was również czas, w którym zaczynacie się w części lub całości utrzymywać. Co można zrobić, żeby studiować i równocześnie zarabiać już od pierwszych lat studiów? Pierwszą i najczęściej wybieraną opcją są stypendia. Będziecie mogli walczyć o nie już od pierwszego roku, gdy dostaniecie się na studia z tytułem laureata z jakiegoś przedmiotu. W kolejnych latach wymagania się zmieniają, i co do zasady, stypendia wtedy są przyznawane na podstawie średniej ocen, jednak na części uczelni obowiązują inne, szczegółowe zasady (spójrzcie do regulaminu, zapytajcie starszych kolegów lub w dziekanacie). W zależności od uczelni kwota ta waha się w granicach od kilkuset do nawet 1500 zł miesięcznie. Stypendia mogą być również nadawane przez inne podmioty niż uczelnia, takie jak wojewoda, czy fundacje edukacyjne. Istnieje także, przy spełnieniu określonych warunków ekonomicznych, stypendium socjalne, które również pomaga pokryć podstawowe wydatki studenta. Listę stypendiów i warunki ich uzyskania możecie znaleźć między innymi na stronie mojestypendium.pl.


Praca etatowa i wakacyjna


Często nienależnie od uzyskanego stypendium studenci podejmują także pracę. Zdecydowanie największą popularnością w tym temacie cieszy się gastronomia, dzięki - co do zasady - elastycznej polityce wybierania godzin pracy, co bardzo pomaga dopasować pracę do planu zajęć. Pamiętajcie, że praca to nie tylko miejsce, w którym zdobywacie środki do życia, ale również miejsce gdzie poznajecie nowych ludzi i zdobywacie nowe umiejętności. Warto również pomyśleć o wakacyjnej pracy za granicą, dzięki której podszkolicie język obcy. Pomocne mogą okazać się tutaj programy typu work and travel, dzięki którym będzie mieć zapewnioną pracę i możliwość zwiedzania kraju do którego wyjedziecie. Więcej informacji na temat takich wyjazdów znajdziecie na stronach takich jak: goglobal.pl, culturalcare.pl oraz campamerica.pl.


Staże i praktyki


Dodatkowo dla studentów wielu kierunków istnieje możliwość odbywania, już w okresie studiów, płatnych praktyk i stażów w branży. Warto wykorzystać ten czas i zdobyć trochę doświadczania wcześniej, nie tylko po to, żeby po studiach być o krok przed pozostałymi absolwentami, ale również, żeby dowiedzieć się czy praca, którą planujecie podjąć w przyszłości jest rzeczywiście czymś co jest dla Was.


200 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie