rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

O tym co to są studia i jak to zjeść.

Co to są studia?

Z perspektywy osoby trzeciej, kogoś, kto nie studiuje, mogą one wydawać się czarną skrzynką, która w kilka lat przemienia nastolatka w pracownika. To jednak duże uproszczenie. Jest to bowiem okres kluczowy dla naszego życia pod wieloma względami. To wtedy nasz mózg przestaje być bombardowany codziennie gradem różnych informacji z różnych dziedzin, jak na szkolnych lekcjach, a staje się wyspecjalizowaną maszyną do analizowania problemów z różnorodnych dziedzin. To również czas zawierania ogromu nowych znajomości, czy to na integracjach roku, czy w organizacjach studenckich, czy też w akademikach lub stancjach. Poza tym, a w zasadzie przede wszystkim - to wtedy podejmujemy pierwsze zupełnie dorosłe decyzje, które mniej lub bardziej wpłyną na resztę naszego życia. Zobaczmy więc, na co warto zwrócić uwagę rozpoczynając studia.


Znajomi, przyjaciele, koledzy i koleżanki.

Nie ma co ukrywać, że większość znajomości ze szkoły może nie przetrwać, jeżeli wszyscy rozjadą się do różnych miast. Nie jest to jednak powód do rozpaczy - uczelnia to najlepsze miejsce do poznawania nowych ludzi. Nawet jeżeli chodzi się na zajęcia ze swoimi znajomymi, warto i tak porozmawiać z kimś nowym - pamiętajmy, że na naszym kierunku są ludzie, którzy prawdopodobnie podzielają nasze zainteresowania, a którzy również są w podobnej sytuacji, czyli są sami w nowym mieście. Dlatego też polecamy pojechać na wyjazd integracyjny lub rzucić na grupie kierunku na Facebooku pomysł wspólnego wyjścia na zapoznawcze piwo. A jeżeli to nie wypali, zagadajmy po pierwszym wykładzie do osoby siedzącej obok nas, zapytajmy, co sądzi o wykładowcy, skąd pochodzi, jaki przedmiot w planie wydaje się najciekawszy, czy wreszcie dlaczego wybrała ten kierunek. Studia to również czas imprezowania, a dużo imprez to dużo okazji do mieszania się ciekawych ludzi z różnych miejsc. Ale jeżeli jesteśmy bardziej introwertyczni, to też nic straconego - organizacje studenckie, takie jak NZS, ESN, AISEC, samorządy czy koła naukowe chętnie przyjmują nowych studentów i zapewniają im dobrą integrację w swoim środowisku. Znajomi przydadzą nam się bardzo. Pomyślmy chociażby o nierzadko bardzo cennych notatkach z wykładów - ich źródeł nigdy za wiele w czasie sesji egzaminacyjnych. Nie można przecież ciągle prosić tę samą osobę o materiały z zajęć, bo będzie nas miała dość. Oprócz tego, znajomi pokażą nam też fajne miejsca w nowym mieście, podzielą się ważnymi informacjami organizacyjnymi, a w sesji pouczymy się z nimi wspólnie do egzaminu.


Jak ogarniać studia w trakcie semestru?

Mamy wynajęte lokum, rozpoczynamy budowanie znajomości, co jednak z samymi studiami, ćwiczeniami, wykładami? Tu liczy się to, co nie jest jawnie napisane w programie zajęć, sylabusie czy powiedziane w pierwszym tygodniu - dokładne informacje o przedmiotach i wykładowcach trzeba czasem zdobyć samemu. Najłatwiej zdobyć je od starszych roczników, ale jeżeli sami nie mamy takich znajomości, to być może ktoś inny z naszego roku ma, więc warto pytać się także naszych rówieśników. Czego konkretnie warto się dowiedzieć? Przede wszystkim typu i trudności zaliczenia. Na studiach spotkać można kilka głównych rodzajów sprawdzenia wiedzy: egzamin pisemny w formie testu lub pytań otwartych, egzamin ustny, zaliczenie obecnością (złoto!). Jednak podział jest głębszy. Warto wiedzieć, czy można na egzamin zabrać swoje notatki (albo np. kartę wzorów na przedmiotach matematycznych), a przede wszystkim – jak trudny jest egzamin. Ważne jest też, czy wykładowca jest chętny do zorganizowania terminu zerowego egzaminu - jest to prostu możliwość napisania egzaminu wcześniej, przed sesją. Czasami działa jak dodatkowe (trzecie) podejście, o ile dwója z zerówki nie jest liczona przez profesora. Ważna jest też kwestia obecności. Jeżeli jest ona obowiązkowa, prowadzący przedmiot zapewne powie wszystko na pierwszym wykładzie. Jeżeli nie, to warto tak czy inaczej dowiedzieć się od starszych roczników, na ile istotne są informacje pojawiające się na wykładzie – może być tak, że w zasadzie wykład jest skrótem jakiejś książki (wtedy można zastąpić pojawianie się na wykładzie lekturą tejże) lub pytania na egzaminie są mało szczegółowe, a może też okazać się, że bez chodzenia na wykłady lub posiadania dobrych, dokładnych notatek trudno jest zaliczyć.


autor: Marcin Uchacz


128 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie