rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Matematyka - a po co mi to ?

Zaktualizowano: 26 wrz 2018MATEMATYKA- a po co mi to? Tytułowe pytanie bardzo często słyszymy na korytarzach szkolnych, po odebraniu wyników sprawdzianu z majcy, ale powtarza się ono także wśród studentów praktycznie wszystkich kierunków technicznych, ekonomicznych i podobnych. O ile w żartach z systemu edukacji króluje przysłowiowa już "wiedza nt budowy pantofelka", zamiast jakiejś bardziej praktycznej wiedzy, o tyle narzekanie na równanie kwadratowe, wzory skróconego mnożenia, czy całki- słyszymy chyba jeszcze częściej, w miarę zaawansowania naszej edukacji matematycznej. Być może i Was często zastanawia, czemu tak szczegółowa wiedza na temat zawiłych, abstrakcyjnych dziedzin królowej nauk jest niezbędna do zdania matury, zakwalifikowania się na studia, czy zaliczenia sesji. Zastanawiać Was może też, czy znajomość matematyki może pomóc w znalezieniu super pracy? Oczywiście, jeśli Waszą ambicją jest zostać reżyserką, piłkarzem, artystką lub fotografem-wątpliwości w pełni uzasadnione; jednakże zapewne nie planujecie studiów na uczelni technicznej ani ekonomicznej. Dla tych, którzy na takie studia właśnie się udają, mam parę przykładów pokazujących, że jest dużo powodów dla zgłębienia matematyki.

1. Pewnych rzeczy nie zmienisz- możemy narzekać na system edukacji, na poziom matur, na uczelnie- ale sprawa jest prosta. Jeśli wymagania dla danego kierunku przewidują matematykę jako jeden z przedmiotów, po prostu musisz go zdać wcześniej czy później- i narzekanie tutaj nie pomoże. Czas zapomnieć o tym "dlaczego", po prostu nauczyć się i to zrobić, a wcześniejsze dobre przygotowanie w czasie liceum może Ci tylko pomóc w trakcie studiów.

2. Abstrakcja i wyobraźnia - jeden z młodych profesorów na Wydziale Informatyki, który zajmuje się między innymi organizacją staży w CERN w Szwajcarii, a którego zajęcia należały do najbardziej obleganych, został przeze mnie spytany o to, dlaczego mamy na studiach taką ilość matematyki.

“To nie jest tak, że bezpośrednio będzie Pan używał tej matematyki w programowaniu. Niektóre elementy może tak, ale nie o to w tym chodzi. Te zajęcia, te problemy które Państwo rozwiązują, mają za zadanie pobudzić Wasz umysł do poszukiwania nieszablonowych, innych rozwiązań, do abstrakcyjnego, nieszablonowego myślenia. To taki trochę trening dla mózgu, poszerzenie jego możliwości - nie tylko przecież obliczeniowych"

Ta odpowiedź dała mi na prawdę dużo do myślenia

3. Jedno przenika drugie - czasem wydaje nam się, że takie np. całki, czy prawdopodobieństwo, nie mają konkretnego zastosowania praktycznego. Cóż… One same z siebie może fakrycznie niewielkie, ale biorąc na warsztat np statystykę, która czerpie garściami z ich obu - to absolutna podstawa w ekonomii, giełdzie, analizie technicznej, czy całym data science. Bez znajomości tych pojęć, które kiedyś zgłębialiśmy, nie do końca wiedząc po co- teraz nie rozumielibyśmy, jak działają mechanizmy używane przez banki, instytucje finansowe, czy maklerów. To olbrzymi i bardzo nasycony pieniędzmi rynek, więc praktyczność wspomnianej nauki w kontekście pracy widać aż nadto. To samo dotyczy pracy w zawodzie typowo inżynierskim. Architekci czy geodeci używają specjalistycznych narzędzi, opartych w całości na matematyce. I nawet jeśli nie muszą sami wszystkiego obliczać, nadal muszą, wiedzieć "co ten program robi ,co ta funkcja liczy" - tak aby poprawnie z nich korzystać.

4. Analogicznie, nie myśląc o pracy, ale jeszcze o samych studiach - bardzo wiele przedmiotów, które pojawiają się na studiach technicznych, zdecydowanie prościej pojąć tym, którzy wcześniej opanowali matematykę. Tak samo jak przenika ona do różnych dziedzin nauki i biznesu, tak samo jest używana jako narzędzie w licznych przedmiotach. Ogarniając ją dobrze, ułatwiamy sobie przejście przez kolejne etapy studiów.

5. Czas- jeśli już na etapie szkoły średniej będziesz mieć braki w tej dziedzinie, to później będzie tylko gorzej. Poświęcając matematyce odpowiednią ilość uwagi jeszcze na etapie nauki przed maturą, zaoszczędzisz sobie problemów i siedzenia nad książkami w trakcie studiów- gdzie tych obowiązków, związanych z nauką, pracą czy po prostu życiem towarzyskim będzie zdecydowanie więcej.

6. Szerokie pole manewru- matura z matematyki daje wejście nie tylko na większość kierunków technicznych, ale też na kierunki teoretycznie z nią niezwiązane - z niektórych miast: psychologię, prawo (!!) czy na przykład medycynę. Jeśli więc okaże się, że zapragniesz zmienić kierunek swoich studiów, to zdecydowanie ułatwi Ci to kwestie ewentualnej ponownej rekrutacji - a to, jak mówią statystyki, zdarza się coraz częściej.

7. Endorfiny - tak, to jest fakt! Rozwiązanie problemu, a tak zdecydowanie można nazwać zadania z matematyki, podnosi poziom hormonu szczęścia i satysfakcji. To trochę podobne uczucie, jak po dobrym treningu - a nasze nastawienie i dobre samopoczucie jest przecież tym, co sprawia że pracujemy i uczymy się efektywniej. Każdemu szczerze polecam zaprzyjaźnić się z tą piękną nauką, jaką jest matematyka! Zarówno dla stymulowania własnego umysłu, jak i dla relatywnie dużych korzyści, jakie daje jej znajomość. Jeśli poświęcicie jej trochę czasu, będzie się odwzajemniać przez długi czas, i na pewno znacząco ułatwi Wam życie - nie tylko w trakcie matury czy studiów.

408 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie