rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jakie miasto wybrać na studia? cz. 6. Łódź

autorka: Maja Gola

Uczelnie

W Łodzi jest 5 uczelni państwowych:

  • Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

  • Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

  • Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera

  • Politechnika Łódzka

  • Uniwersytet Łódzki

  • Uniwersytet Medyczny

  • Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi


Wydziały UŁ-u są ulokowane względnie blisko siebie, kilka z nich ma bardzo ładne, nowe budynki, na przykład Wydział Filologiczny lub Wydział Prawa i Administracji. To miasto oferuje niemal 250 kierunków technicznych, medycznych, lingwistycznych, humanistycznych i ścisłych!


Praca

W mieście są liczne lokale gastronomiczne i sklepy a także siedziby firm, w których często zatrudniani są studenci. Rynek pracy jest zasadniczo przyjazny studentowi, nawet jeśli dopiero co przybył do miasta. Liczne galerie handlowe również zapewniają osobom uczącym się miejsca pracy.


Mieszkanie

Koszt wynajęcia pokoju to około 600-900 zł miesięcznie. Za kawalerkę zapłacimy 1200-1600 zł, natomiast ceny pokoju w akademikach wahają się w przedziale 280-560 zł w zależności od akademika. Warto wspomnieć, że jest ładne i ciekawe osiedle akademickie,które znajduje się naprzeciwko Wydziału Filologicznego Na samym osiedlu i w jego okolicy są liczne bary, klub, supermarkety, biblioteka i ośrodek AZS z basenem oraz boisko.


Transport

Bilet miesięczny na transport publiczny można wykupić na swoją legitymację studencką, ale można też wyrobić osobną kartę, tak zwaną migawkę. Koszt biletu to 40 zł za miesiąc lub 110 zł za trzy miesiące. Jak dojechać do Łodzi? Są dwa największe dworce kolejowe: Łódź Kaliska i Łódź Fabryczna. Poza tym jeżdżą też autobusy z innych miast.


Rozrywka

W łodzi króluje słynna ulica Piotrkowska, na której jest niezliczona ilość barów, kawiarni (polecam Kawiarnię w Podwyrku!), restauracji (polecam Winni oraz pizzerię Presto) i klubów (najpopularniejsze to m. in. Lordis, Prywatka czy Czekolada). Ta ulica to właściwie rozrywkowe centrum miasta. Oprócz tego w standardowej ofercie znajdują się kino, kręgle itp. Znajdziemy je w centrum handlowym Manufaktura, Galerii Łódzkiej, Porcie Łódź (dosyć daleko od centrum, prawie za miastem) czy Sukcesji. Oprócz tego w Łodzi jest dużo parków, na przykład Park Matejki, Stawy Jana lub Park na Zdrowiu, gdzie można znaleźć chwilę spokoju i wytchnienia.


Wygląd miasta

Wszyscy mówią, że Łódź jest brzydka, ale ja nie rozumiem tego hejtu. Można tam podziwiać piękne murale, które zdobią wiele budynków. Stare kamienice też mają swój urok... Jedyną rzeczą, która psuje wygląd miasta, są nieustanne remonty ulic, które są przez nie rozkopane i tworzą się dłuuugie korki.


Moje studia w Łodzi wspominam naprawdę całkiem dobrze i szczerze mogę polecić to miasto!

68 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie