rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jakie miasto wybrać na studia? cz. 5. Wrocław

Aktualizacja: kwi 15


Wrocław to nie tylko przepiękne miasto z bogatą historią. To też miasto przyjazne studentom pod bardzo wieloma względami. Oferta edukacyjna jest naprawdę szeroka i ciekawa a i atrakcji nie brakuje!


UCZELNIE


W Wrocławiu działa 9 uczelni publicznych:

oraz 13 niepublicznych. Są to ośrodki techniczne, ekonomiczne, medyczne, przyrodnicze i humanistyczne. Wrocław jest nazywany jest miastem akademickim - on wręcz żyje ze studentów. Wyraźnie to widać, kiedy zaczyna się rok akademicki a tłumy na ulicach i w komunikacji miejskiej to w znacznej mierze młodzi ludzie. Studenci pracują w kawiarniach, restauracjach, sklepach w galeriach (licznych).


MIESZKANIE

Mieszkanie we Wrocławiu do najtańszych nie należy. Ceny są niestety zbliżone do warszawskich. Ceny mieszkań wahają się od 700 zł za pokój do 2000 za kawalerkę (z opłatami). Średnia cena za akademik na miesiąc - miejsce w pokoju :

– jednoosobowym – 700+ zł,

– dwuosobowym – zapłacimy 550 zł,

– trzyosobowym – zapłacimy 400 zł.


ROZRYWKA

Rozrywki jest sporo: dużo klubów, studenckie zniżki a większość uczelni ma swoje Centra Kultury Akademickiej (np. AWF, UP, PWr). Można spędzać czas na świeżym powietrzu – Wrocław może poszczycić się imponującym Zoo (z Afrykarium), Pergolą (park przy Hali Stulecia), Ogrodem Japońskim, Ogrodem Botanicznym i wieloma parkami w całym mieście. Kilka teatrów (komediowe, współczesne, z wykorzystaniem lalek), opera, filharmonia, dużo muzea czy escape roomy.


PRACA

We Wrocławiu na studenta czeka duża ilość miejsc pracy dostosowanych do rozkładu zajęć na uczelni (kawiarnie, restauracje, hotele, animatorzy na imprezach, promotorzy w galeriach). Wrocław oferuje także sporo miejsc, gdzie można odbyć staże lub załapać pierwszą pracę i pogodzić to ze studiami – mowa tutaj o korporacjach, przedsiębiorstwach (nierzadko globalnych), które mają tutaj swoje oddziały. Wrocławscy pracodawcy są przyzwyczajeni do runku, na którym istotnym pracownikiem jest człowiek młody, szukający doświadczenia.


TRANSPORT

Niestety można śmiało powiedzieć, że Komunikacja MPK to tragedia. Ilość połączeń może i jest wystarczająca, ale stan techniczny torowisk, ilość wypadków i spóźnianie się to dramat. Wykolejenia tramwajów to już wrocławski żart obiegowy... Szkoda tylko, że to taki czarny humor.


Jeśli chodzi o ceny biletów, bardzo opłacalną opcją są pakiety semestralne - można kupić wersję na 4 lub 5 miesięcy, która honorowana jest także przez Koleje Dolnośląskie na terenie Wrocławia. Bilety semestralne oferowane są mieszkańcom Wrocławia, którzy stale korzystają z komunikacji miejskiej i rozliczają podatek dochodowy w tym mieście. Muszą być też uczestnikami programu „Nasz Wrocław”. Każda osoba przebywająca we Wrocławiu z zamiarem stałego pobytu (ucząca się, pracująca) ma możliwość rozliczania podatku dochodowego we właściwym Urzędzie Skarbowym w mieście oraz przystąpienia do programu „Nasz Wrocław” i tym samym może korzystać z biletów imiennych „Nasz Wrocław” (od stycznia 2021 znacząco podwyższyły się ceny biletów niezależnie od ich rodzaju).


Nie opłaca się kupować biletów jednorazowych, kiedy jeździ się częściej – ceny biletów ulgowych to 2,30zł (w porównaniu do 1,70zł wcześniej). Można rozważyć bilety czasowe (15 min za 1,60zł i 30 min za 2,00zł), jednak jest to często igranie z losem przy kontroli – powinno liczyć się rozkładowe 15 czy 30 min, jednak wiele zależy od tego, na jakiego kontrolera się trafi.


Istnieje możliwość wypożyczenia hulajnogi elektrycznej (kilka firm w mieście) – są przypadki, kiedy bardziej opłaca się skorzystać z tego środka transportu niż z komunikacji miejskiej.


Poruszanie się własnym samochodem jest zupełnie nieopłacalne – drogie parkingi w mieście (podwyżki były w styczniu 2021) + dużo remontów dróg (w tym na tych głównych), budowy nowych torowisk, naprawy starych – skutek to gigantyczne korki w godzinach szczytu i w ich okolicach.


Przyszły wrocławski studencie, jeśli czujesz, że to właśnie jest twoje miasto na studia, koniecznie dowiedz się, jak wygląda rejestracja na twoją wymarzoną uczelnię!


82 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie