rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jakie miasto wybrać na studia cz. 4. Katowice

Zaktualizowano: kwi 11


Studiować w Katowicach... Dla wielu osób może to brzmieć dość dziwnie, bo to miasto zwykle kojarzy się przede wszystkim z hutami, kopalniami i kiepskim powietrzem. A tu proszę, jak można się zdziwić. Absolwenci szkół średnich nierzadko decydują się na studia w Katowicach, nawet jeśli są one oddalone od ich rodzinnych miast o kilkaset kilometrów. Co ich do tego skłania?


UCZELNIE

Katowice mogą pochwalić się 7 uczelniami państwowymi. Są to: Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Śląski, Kolegium Pracowników Służb Społecznych (w Czeladzi) oraz Politechnika Śląska (w Gliwicach). Informacje o każdej z placówek znajdziesz TUTAJ. Jak widzisz, jakościowo oferta właściwie nie ustępuje Warszawie czy Krakowowi. Różnicę zauważamy dopiero przeglądając dostępne na katowickich uczelniach kierunki. Dla porównania: Uniwersytet Warszawski oferuje około 120 kierunków na 24 wydziałach, a Uniwersytet Śląski 84 kierunki na 7 wydziałach.


Ciekawostka: Uniwersytet Śląski ma w swojej ofercie szkołę filmową, która może być alternatywą dla kultowej już łódzkiej filmówki.


Oferta edukacyjna jest dość bogata. Dzięki temu, że Katowice nie plasują się w czołówce najpopularniejszych miast studenckich, obłożenie uczelni jest nieco mniejsze. Jeśli więc zależy ci na tym, by studiować dany kierunek, np. lekarski, warto rozważyć złożenie podania o przyjęcie na mniej popularne uczelnie. Oczywiście oprócz państwowych, znajdziesz tam również uczelnie prywatne, choćby jedną z filii Wyższej Szkoły Bankowej.


MIESZKANIE

Koszty mieszkania w Katowicach są bardzo konkurencyjne względem popularniejszych miast. Wynajem jednoosobowego pokoju w nowo wybudowanym bloku na nowoczesnym osiedlu to koszt 750 zł miesięcznie (czynsz + media). Za wynajem mieszkania z balkonem i osobną sypialnią na tym samym osiedlu zapłacić trzeba około 2200 zł miesięcznie (1100 zł na osobę). Biorąc pod uwagę, że obecnie w Warszawie cena wynajmu kawalerki (wraz z mediami i czynszem) zbliża się często do 1500-1800 zł, to katowicki rynek może naprawdę skłonić do zastanowienia się nad wyborem.

ROZRYWKA

Katowice nieodłącznie kojarzą się ze słynnym Spodkiem. Nie jest on jednak jedynym ośrodkiem kulturalnym. Właściwie dla studentów nie jest on nawet w połowie tak ważny jak choćby tętniąca życiem ul. Mariacka, na której skupia się życie towarzyskie miasta. Każdy znajdzie tam odpowiadającą mu knajpkę, pub czy kawiarnię, gdzie miło spędzi czas w towarzystwie znajomych.


Dla miłośników kultury wysokiej mamy dobrą wiadomość. W Katowicach działają klasyczny Teatr Śląski i filharmonia. Oprócz tego do dyspozycji pozostają także nowocześniejsze instytucje kulturalne, jak choćby urządzony na dworcu Teatr Żelazny. Wieczorne życie Katowic wypełniają też kameralne koncerty i organizowane obok Spodka zloty foodtrucków, kina letnie i festiwale tematyczne. Wbrew pozorom w tym miejscu nie można się nudzić i mamy szczerą nadzieję, że po zniesieniu obowiązujących ograniczeń znów będziemy mogli cieszyć się bogactwem tego miasta.

TRANSPORT

Z poruszaniem się po Katowicach komunikacją miejską nie ma większych problemów. Autobusy i tramwaje mają rozwinięte sieci i kursują punktualnie. Uwaga! Nie wszystkie dzielnice mają połączenia tramwajowe. Niestety w niektórych, np. Ligocie, jedynym dostępnym środkiem komunikacji miejskiej jest autobus. Cena biletu ulgowego ważnego przez 30 dni i honorowanego przez wszystkie pojazdy katowickiego ZTM-u w obrębie miasta to 46,50 zł. Bilet miejski na 90 dni kosztuje 118 zł.


Po Katowicach swobodniej niż choćby po Warszawie czy Poznaniu można poruszać się samochodem. Korki w tym mieście nie są aż tak uciążliwe. Wiele osób decyduje się także na komunikacje rowerową.


No, to teraz proszę się przyznawać, kto niesłusznie ocenił Katowice i skreślił je ze swojej listy studenckich miast? Chyba pora, żeby na nią wróciły... Prawda?

153 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie