rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jakie miasto wybrać na studia? cz. 2. Kraków

Miasto najlepsze dla studenta? Wielu mówi, że to właśnie Kraków. Czy naprawdę tak jest? Przekonaj się sam!
UCZELNIE

Kraków oferuje 15 uczelni publicznych oraz kilkadziesiąt prywatnych. Oznacza to, że kilka setek kierunków tylko czeka na nowych adeptów. Kwestia rekrutacji wygląda bardzo podobnie jak w Warszawie, więc do tego artykułu cię teraz odsyłamy ;) Najpopularniejszymi uczelniami są oczywiście Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Warto jednak pamiętać, że jest tam także Uniwersytet Ekonomiczny czy Politechnika. Pełną listę uczelni publicznych w Krakowie znajdziesz TUTAJ.

MIESZKANIE

Kraków może kojarzyć się z drożyzną, ale kiedy przejrzymy oferty wynajmu, okazuje się, że mogą one być korzystniejsze niż w Warszawie. Przykładowo za pokój jednoosobowy w okolicy UJ-u zapłacimy 700 zł. Cena pokojów jednoosobowych waha się między 700 a 1200 zł, ale to, co rzuca się w oczy w porównaniu z Warszawą, to ich lokalizacja. W Krakowie da się znaleźć pokój w centrum w cenie, która w Warszawie byłaby właściwa dla lokum na obrzeżach miasta. Jeszcze jeden przykład: pokój dwuosobowy na ul. Szpitalnej (tuż przy Rynku Głównym) to koszt zaledwie 520 zł. Wniosek? Warto dogadać się z dobrym znajomym i wynajmować coś wspólnie. Tyczy się to nie tylko Krakowa. Zachęcające są też ceny mieszkań, które zaczynają się już od 1300-1500 zł za miesiąc! Oczywiście nie są to kilkupokojowe obiekty z widokiem na Wisłę, ale uwierz - w tej cenie można znaleźć naprawdę przytulne lokum w niezłej lokalizacji. Za większy metraż, lepsze wyposażenie itp. trzeba oczywiście dopłacić i wówczas ceny mieszkań wzrastają nawet do ok. 3000 zł za miesiąc.

ROZRYWKA

Znów odsyłam cię do opisu Warszawy, bo Kraków pod względem oferty kulturalnej w niczym jej nie ustępuje. Znajdziesz tu dużo studenckich spotów, klimatycznych pubów i klubów. Nie zapomnij też o wizycie w zabytkowych częściach miasta. Czekają na ciebie Wawel, Kościół Mariacki i klimatyczne Stare Miasto otoczone pięknymi Plantami. Dużym plusem jest też lokalizacja, pozwalająca na weekendowe wypady w góry.

PRACA

Jak w każdym dużym mieście branża gastronomiczna zapewnia (a raczej zapewniała) studentom wiele miejsc pracy. Możesz też postarać się o zatrudnienie w tamtejszych instytucjach kulturalnych, np. jako bileter w teatrze, muzeum itp. Ilość klubów i pubów sugeruje też spore zapotrzebowanie na hostessy (tzw. naganiaczy) - możesz się zdziwić, ale taka praca potrafi przynieść całkiem niezłe "kieszonkowe". Poza tym standardowo - tłumy uczniów czekają na korepetytorów. W dużym, turystycznym mieście znalezienie pracy nigdy dotąd nie było problemem. Życzymy ci, żeby ta sytuacja powróciła, zanim rozpoczniesz tam studia.

TRANSPORT

Bilety komunikacji miejskiej w Krakowie dzielą się na strefy - Kraków i Aglomeracja. Warto sprawdzić, gdzie najczęściej będziesz dojeżdżać i dostosować do tego wybór pakietu. Jest on dość, korzystny, bo "full pakiet" czyli bilet ulgowy sieciowy to koszt 55 zł na miesiąc w strefie Kraków i 79 zł na miesiąc w Aglomeracji. Cena biletu nabywanego na okres dłuższy niż miesiąc to wielokrotność liczby wykupionych miesięcy pomniejszona o rabat 1% za każdy kolejny miesiąc użytkowania. Poruszanie się po Krakowie samochodem jest kiepskim pomysłem, jeśli cenisz swój czas i pieniądze. Nie dość, że jeździ się tam... słabo, to opłaty za pozostawienie auta na parkingach są przerażająco wysokie - blisko Starego Miasta i UJ-t to nawet 8 zł za godzinę! Pocieszające jest to, że kampusy krakowskich uczelni - w odróżnieniu od warszawskich - zwykle oferują studentom parkingi, choć i one są często płatne.


Ciągle nie możesz się zdecydować, jaką ścieżkę wybrać po szkole średniej? Nie tylko Ty! O problemie wyłaniającej się dojrzałości możesz przeczytać TUTAJ.

155 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie