rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jakie miasto wybrać na studia? cz. 1. WarszawaJakie miasto wybrać na studia? To pytanie zadaje sobie wiele młodych osób. Planując dalszą ścieżkę edukacyjną po szkole średniej, wielu z was bierze pod uwagę przeprowadzkę - niekiedy do sąsiedniego miasta, innym razem na drugi koniec Polski. Tej decyzji towarzyszy wiele niepewności a nawet strachu. Ale spokojnie! Dziś startujemy z serią, w której opowiemy nieco o tym, jak żyje i uczy się student w poszczególnych miastach w Polsce. W tym artykule znajdziesz zestawienie najpopularniejszych miast studenckich. Mamy nadzieję, że pomogą ci one w dokonaniu wyboru.


Czytaj też: Zmiana lokum na studiach. Przeprowadzić się, czy zostać w domu?


Warszawa


UCZELNIE

Studia w stolicy rozważa bardzo wiele osób. Jest to lokalizacja pożądana, bo słusznie kojarzy się z bogatą ofertą studencką - od uczelni przez rozrywkę po możliwości rozwoju i pracy. W Warszawie działa aż 15 uczelni publicznych oraz kilkadziesiąt (koło 100) uczelni prywatnych. Oferują one zarówno najpopularniejsze kierunki - medyczne, humanistyczne, informatycznie, lingwistyczne... jak i mniej znane, choćby Organizacja Eventów. Naprawdę jest z czego wybierać, a oferta edukacyjna z roku na rok się poszerza. Popularność tego miasta ma oczywisty wpływ na przebieg rekrutacji. Obłożenie kierunków, szczególnie tych topowych, jest duże, więc aplikując na warszawską uczelnię publiczną, warto mieć w zanadrzu plan B. Nie bójcie się! Nie oznacza to, że na wszystkie kierunki jest się aż tak ciężko dostać. To sprawa dużo bardziej złożona i ciężko sprowadzić ją do podziału na miasta - w Warszawie ciężko, a w Lublinie łatwo. Nie, nie! Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że w niektórych miastach kwestia rekrutacji może być nieco bardziej problematyczna, choćby ze względu na renomę uczelni czy samego kierunku.


MIESZKANIE

Mieszkanie w Warszawie podczas studiów do najtańszych nie należy - choć z powodu lockdownu ceny stały się nieco bardziej przystępne. Ceny pokojów wahają się od ok. 700 do 1200 zł. Wpływ na cenę ma przede wszystkim lokalizacja (dobry wybór miejsca zamieszkania w Warszawie to podstawa), wysokość standardu i liczba współlokatorów. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się prywatne akademiki, w których można liczyć na własny pokój z łazienką, open space, darmowe WiFi, itp. Oczywiście za taki komfort trzeba zapłacić więcej, bo ok. 1500-1900 zł na miesiąc. Do dyspozycji studentów pozostają też oczywiście akademiki poszczególnych uczelni. Ich cena jest jednak bardzo często nie wiele niższa od tańszego pokoju: 300 - 700 zł za miesiąc, a zupełnie nieadekwatna do jakości. Akademiki również mają różne standardy, a student często nie ma wpływu na to, do którego zostanie przydzielony, przez co można wylądować w dwuosobowym pokoju z jednym biurkiem... To oczywiście nie jest zasada, ale warto się zastanowić, czy nie dołożyć tych 100 zł miesięcznie i mieszkać w komfortowych warunkach w wynajętym pokoju.


ROZRYWKA

Oferta rozrywkowo-kulturalna Warszawy jest bezdyskusyjnie fantastyczna. W tym mieście (w normalnych warunkach) nie da się nudzić! Do dyspozycji jest ogromna liczba kin, teatrów (bilet studencki w Teatrze Polskim kosztuje 15 zł - a to renomowana placówka), klubów, pubów i muzeów (Muzeum Narodowe - wstęp za symboliczne kilka złotych na stałe wystawy). Co weekend odbywają się ciekawe imprezy tematyczne, a jeśli wolisz imprezy niezorganizowane, przez cały rok z otwartymi ramionami przywitają cię schodki nad Wisłą, gdzie z pewnością spędzisz miło czas ze znajomymi. Większość uczelni ma swoje pakiety zniżkowe do lokali gastronomicznych, klubów, siłowni a nawet VR-roomów! Dzięki temu za niewielkie pieniądze możesz zafundować sobie satysfakcjonującą porcję rozrywki.


PRACA

Praca w Warszawie jest... na każdym rogu! Studentów przyjmują do pracy przede wszystkim lokale gastronomiczne, których na samym Nowym Świecie jest niezliczona ilość. To jednak nie wszystko! Bez żadnego doświadczenia można dostać pracę przy rozdawaniu ulotek czy dostawie jedzenia. Przed tymi, którzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, otwiera się baaardzo szeroka oferta stażów, stanowisk juniorskich czy praktyk, które coraz częściej są całkiem nieźle płatne. Warto szukać nieoczywistych miejsc zatrudnienia, które chętnie przyjmują studentów - choćby takich jak domy kultury, szkoły językowe, agencje korepetytorów, call centers czy escape roomy. Podsumowując: trzeba się naprawdę postarać, żeby pracy w Warszawie nie dostać.


Oczywiście opis ten dotyczy sytuacji, do której przyzwyczaiły nas ostatnie lata. Obecnie znalezienie zatrudnienia nie jest już tak prostym zadaniem, ze względu na to, że centra handlowe oraz lokale rozrywkowe i gastronomiczne pozostają nadal zamknięte. Mimo że wierzymy, że sytuacja w końcu się unormuje, to trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Na ten moment sytuacja nie przedstawia się najlepiej. Co prawda ogłoszenia dotyczące pracy biurowej, przy dostawach lub w magazynach stale pojawiają się na portalach, ale w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii, sytuacja studentów szukających pracy w Warszawie jest znacznie trudniejsza.


TRANSPORT

Przeciętnemu studentowi w Warszawie raczej nie opłaca się posiadać samochodu. Większość parkingów jest płatna (3-5 zł za godzinę) a uczelnie raczej nie zapewniają studentom miejsc przy wydziałach (wyjątkiem jest SGGW). Auto nie jest jednak w Warszawie potrzebne! Komunikacją miejską dotrze się właściwie wszędzie (również na tereny podmiejskie). Studencki bilet na 30 dni to koszt 55 zł, na 90 dni 140 zł. Za jego okazaniem można poruszać się pociągami miejskimi, metrem, tramwajami i autobusami. Oprócz tego jest możliwość wypożyczeni auta, skutera, roweru lub hulajnogi elektrycznej. Są to co prawda opcje dość drogie (nie licząc rowerów miejskich) i na dłuższą metę nie polecamy tej opcji.


To co? W październiku widzimy się na nadwiślańskich schodkach czy szukasz dalej? Jeśli tak, koniecznie obserwuj naszego bloga, bo pojawią się tu kolejne opisy studenckich miast.


Czytaj też: 5 sposobów na wybór studiów, gdy w głowie masz dużo pomysłów.

203 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie