rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jakie miasto na studia wybrać? cz. 3. Poznań

Zaktualizowano: mar 31

Poznaj Poznań i zastanów się, czy to właśnie nie UAM będzie twoją przyszłą uczelnią! A może wybierzesz bardziej niszową ścieżkę edukacji w tym mieście i skorzystasz z oferty mniej popularnych placówek?UCZELNIE

W Poznaniu czeka na ciebie 8 uczelni publicznych i około 20 prywatnych. Mimo że jest to jedno z większych polskich miast, nie czuć w nim pędu metropolii. To idealny wybór dla kogoś, kto chce korzystać z oferty edukacyjnej na najwyższym poziomie i jednocześnie nie żyć w ciągłym zgiełku i tłoku. Poznań jest na IV miejscu w rankingu polskich miast akademickich, które uzyskało aż 20 pkt więcej niż V w kolejce Lublin - sprawdź zestawienie TUTAJ. Na uwagę zasługuje między innymi Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, na którym wiele kierunków wiedzie prym w akademickim świecie. W tym mieście znajduje się również Uniwersytet Ekonomiczny, Artystyczny, Politechnika i Akademia Muzyczna. Z ciekawostek - to chyba jedynie miasto, w którym funkcjonuje kierunek Sztuczna Inteligencja Anglojęzyczna. Znajdziesz go na Politechnice Poznańskiej.

MIESZKANIE

Ciekawostką, która może wpłynąć na wybór miejsca zamieszkania jest to, że architektura w Poznaniu znacznie się różni w zależności od fyrtla (dzielnicy). Można trafić na okolicę, która oczaruje rzędami starych, kolorowych kamieniczek albo do dzielnicy całkiem nowoczesnej.


Pokój jednoosobowy można wynająć za cenę od 600 do1000 zł w zależności od wielkości i lokalizacji. Trudno przybliżać ceny za akademiki ponieważ są one zależne od tego, do której uczelni należą oraz jaki do jakiego standardu się zaliczają. Rozstrzał cen jest naprawdę duży. Ceny te wahają się od 400 zł do nawet 1400 zł w prywatnych akademikach.

ROZRYWKA

Poznańska studentka Ania z teamu SNH Poznań ujmuje to tak:


Stare miasto w roku akademickim cały czas żyje i nietrudno znaleźć bar czy pub w swoim ulubionym klimacie. Jeżeli chodzi o szamę, to poznańskie Jeżyce opływają w knajpki typu wege, ale miłośnicy mięsa również mają do wyboru mnóstwo ciekawych propozycji. Jeśli ktoś jest zainteresowany teatrem i operą nie musi się martwić, ponieważ oferują one zazwyczaj zniżki studenckie, albo ciekawe promocje cykliczne, dzięki czemu łyk kultury jest tańszy.

Dla przyjezdnych fantastyczną atrakcją okazać się może Muzeum Rogala Poznańskiego oraz Zoo, w którym schronienie znajduje wiele odratowanych, choćby z cyrków, zwierząt. W normalnych okolicznościach Poznań tętniłby życiem jako jeden z głównych ośrodków wielkich targów, na których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

PRACA

Nie będziemy się powtarzać - sytuacja jest dokładnie taka sama, jak w Warszawie czy w Krakowie, więc przeskocz TUTAJ a wszystkiego się dowiesz!

TRANSPORT

Komunikacja miejska to zdecydowany atut tego miasta. Nie ma metra ale za to jest PST czyli Poznański Szybki Tramwaj, dzięki któremu SZYBKO można się przemieścić do centrum z dalej ulokowanych fyrtlów Poznania.

Zakup biletu na poznańską komunikację miejską może na początku wydać się dość skomplikowany, ponieważ trzeba przedrzeć się przez gąszcz tabelek z cenami biletów za różne ilości dni, strefy i sieci. Pozostawiam to już twoim siłom, ale w skrócie powiem, że bilet ulgowy to 50% ceny normalnego. Ważny przez 14 dni kosztuje od 35 do 71 zł - cena zależy od sieci. Za każdy kolejny dzień korzystania z biletu okresowego dopłaca się od 1 do 4 zł. Nie jest to najtańsza oferta, ale na pewno znajduje się w zasięgu finansowym większości studentów.


To co? Decyzja zapadła czy szukamy dalej?

219 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie