rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jakie miasto na studia wybrać? cz. 7. Lublin

JAKIE MIASTO WYBRAĆ NA STUDIA? CZ. 7. – LUBLIN


„Lublin to średniej wielkości miasto o dużych ambicjach. – mówi Martyna Gąsior – Jest piękne i posiada bogatą historię, której ślad można zauważyć w niejednym miejscu”. Jest to też miasto przyjazne studentom, których nie brakuje tu zwłaszcza w trakcie roku akademickiego.


EDUKACJA


UCZELNIE:

W Lublinie znajduje się aż pięć publicznych szkół wyższych:

1) Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,

2) Uniwersytet Medyczny w Lublinie,

3) Politechnika Lubelska,

4) Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,

5) Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Poza nimi pod Lublinem znajduje się Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, a w samym Lublinie działa wiele uczelni niepublicznych oferujących zarówno kierunki ścisłe jak i humanistyczne.

Wśród najpopularniejszych na pewno znajduje się Uniwersytet Medyczny w Lublinie i oferowane przez niego kierunki lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja, pielęgniarstwo, położnictwo, analityka medyczna, dietetyka a nawet kosmetologia. Jednak Ciekawym wyborem jest również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który może się pochwalić bardzo szeroką i atrakcyjną ofertą, w której każdy znajdzie kierunek dla siebie. Poza tym UMCS może pochwalić się wieloma sławnymi absolwentami znanymi zarówno z rozrywki jak i nauki. Studiowali na nim m.in. youtuber Dawid Myśliwiec i aktor Jacek Lenartowicz.


KULTURA I ROZRYWKA

„Lublin na pewno będzie dobrym wyborem dla osób zainteresowanych kulturą. – dodaje Martyna – Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, np. popularna Noc kultury”.

I faktycznie! Poza wspomnianym przez Martynę wydarzeniem regularnie organizowane są Lubelskie Dni Kultury Studenckiej „Kozienalia”, funkcjonuje Centrum Spotkania Kultur, a także prężnie działa Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, odpowiadające za projekty z rozmaitych dziedzin sztuki.

Ale to nie wszystko! W Lublinie znajdzie się też coś dla tych, którzy od kultury i sztuki wolą spotkania w dobrym towarzystwie! W centrum znajduje się sporo klubów w sam raz na studencką kieszeń. Prężnie działające samorządy studenckie organizują również takie wydarzenia jak otrzęsiny, połówki i inne integracje.


PRACA I ROZWÓJ ZAWODOWY

Chociaż studenci lubelskich uczelni nie muszą przejmować się wysokimi kosztami kosztów życia, bo jest to miasto dużo tańsze od Warszawy czy Krakowa, to jeżeli planują częściowe lub całkowite samodzielne utrzymywanie się, warto zawczasu sprawdzić rynek pracy.

Ze zdobyciem pracy w zawodzie może być trudno. „Mam wielu znajomych studiujących prawo, którym do tej pory nie udało się znaleźć praktyk w Kancelarii” – tak sytuację ocenia Martyna. Jak się okazuje, zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę w gastronomii lub handlu. Poza kilkoma większymi firmami, jak Lubella czy Herbapol, w Lublinie nie ma zbyt wielu dużych firm, więc trudno też o pracę w tzw. korporacji.

Prężnie działają natomiast instytucje zwane Inkubatorami Przedsiębiorczości. Jest ich całkiem sporo i wiele z nich działa przy uczelniach – zarówno publicznych jak i niepublicznych. Warto przyjrzeć się m.in. ofercie Lubelskiego Inkubatora Politechniki Lubelskiej, Inkubatorowi przedsiębiorczości założonemu przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny, czy Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości organizowanym przez Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.


CO POZA TYM?

„Lublina nie należy w żadnym wypadku skreślać! Jest to dobra opcja dla tych, którym przysłowiowo powinęła się noga na maturze, bo na najbardziej rozchwytywane kierunki, takie jak architektura, medycyna lub prawo, są znacznie niższe progi. Z pewnością Lublin spodoba się też tym, którzy lubią wielokulturowość, bo przyjeżdża tu coraz więcej osób z zagranicy, np. Ukrainy, Białorusi a nawet z różnych państw azjatyckich” – mówi Martyna.

Lublin to z pewnością miasto prostudenckie. Oprócz wielu wydarzeń studenckich, skierowanych do studentów instytucji i ciekawej propozycji edukacyjnej, oferuje również inne udogodnienia w postaci sprawnej komunikacji miejskiej, rowerów miejskich, wiele akademików w niskich cenach, dużą bibliotekę i wiele, wiele innych.


Ja po rozmowie z Martyną już czuję się zachęcona, by przejrzeć ofertę edukacyjną lubelskich uczelni i coś czuję, że wśród tylu kierunków na pewno znajdę jakiś dla siebie!

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie