rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jak wygląda studiowanie germanistyki?

Zaktualizowano: 20 paź 2021
Czołem wszystkim! Zapewne są wśród Was osoby, które w tym roku zdają maturę i intensywnie myślą nad tym, jak powinna wyglądać ich dalsza ścieżka edukacji. Zastanawiacie się nad konkretnymi kierunkami studiów, miastami oraz uczelniami i poszukujecie niezbędnych informacji na ten temat. To bardzo dobre posunięcie, bowiem warto przed rozpoczęciem studiów wiedzieć, co Was czeka. Tym razem pragniemy opowiedzieć Wam nieco o germanistyce — jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Dzięki naszemu poradnikowi dowiecie się, z czym to się je, a co za tym idzie — łatwiej będzie Wam podjąć ostateczną decyzję.

O czym musisz pamiętać, jeśli myślisz o studiowaniu filologii germańskiej?

Na początek musicie pamiętać, że filologia nie jest darmowym kursem językowym. Oprócz przedmiotów powiązanych ściśle z nauką języka (których zazwyczaj nie ma zbyt dużo) będziecie mogli się sporo dowiedzieć o kulturze, literaturze oraz różnorodnych obyczajach krajów niemieckojęzycznych, nie wspominając już o przedmiotach-zapychaczach obecnych na każdym kierunku studiów. Musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bardziej zależy Wam na nauce języka, czy poznaniu całej otoczki językowo-kulturowej krajów niemieckojęzycznych. O ile w drugim przypadku studia germanistyczne zazwyczaj okazują się strzałem w dziesiątkę, o tyle osoby, którym zależy na jak najszybszej nauce języka, mogą poczuć się nieco zawiedzione. Filologia nie jest kursem językowym, to nauka o języku i kulturze danego obszaru, w tym przypadku mowa o krajach niemieckojęzycznych.

Czy muszę znać język niemiecki przed podjęciem studiów?

Skoro już podjęliście decyzje, że germanistyka to studia wprost stworzone dla Was, warto, byście wiedzieli, co Was czeka, gdy otrzymacie indeks swojej wymarzonej uczelni. Zacznijmy może od najważniejszego — obecnie na większości uczelni można rozpocząć studia, nie posiadając żadnej znajomości języka niemieckiego. W tym przypadku nauka jest naprawdę intensywna, ponieważ w ciągu trzech lat musicie osiągnąć poziom biegłości B2/C1, zatem taki sam, z jakim startują osoby, które styczność z językiem niemieckim miały już od najmłodszych lat. Nie musicie się jednak niczego obawiać — dzięki systematycznej pracy na pewno dacie radę osiągnąć taki wynik.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc podjąć studia na tym kierunku?

No dobra, podjęliście ostateczną decyzję, że jednak chcecie zostać dyplomowanymi germanistami, jednak zanim otrzymacie indeks wymarzonej uczelni, musicie poczynić kilka kroków, które z pewnością pomogą Wam w realizacji tego marzenia. Co powinniście zrobić? Po pierwsze — przyłożyć się do matury z języka polskiego i obcego. Niestety, ale sam poziom podstawowy może okazać się niewystarczający, a to wszystko z powodu przeliczników stosowanych przez placówki. Czasami warto, oprócz wyżej wspomnianych przedmiotów, pomyśleć o zdawaniu dodatkowo np. wiedzy o społeczeństwie, drugiego języka obcego bądź geografii.

Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Nadeszła długo wyczekiwana chwila — otrzymaliście informację o zakwalifikowaniu do przyjęcia, dostarczyliście wymagane dokumenty, załatwiliście wszelkie inne kwestie organizacyjne i w Waszych głowach rodzą się tysiące innych myśli — co dalej? Jak to będzie wyglądać? Czy będę mógł jednocześnie pracować? Czy jest ciężko? O czym właściwie będę się uczył? Na te i inne pytania udzielimy odpowiedzi w dalszej części tekstu.

Jakie są różnice pomiędzy studiami dziennymi a zaocznymi?

Studia germanistyczne (jak zresztą inne filologie) tak naprawdę niewiele różnią się od nauki w szkole. W przypadku studiów dziennych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w różnych godzinach, co niestety, w połączeniu z ogromną ilością materiału do przyswojenia może zdecydowanie utrudnić podjęcie pracy zarobkowej. W nieco lepszej sytuacji są studenci studiów zaocznych, bowiem zjazdy odbywają się 2 lub 3 razy w miesiącu w systemie sobotnio-niedzielnym, bądź od piątku do niedzieli, a to daje większe możliwości podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin oraz otrzymania statusu osoby bezrobotnej i wnioskowania o różne formy wsparcia z urzędu pracy.

Gdzie można studiować filologię germańską i jakie są specjalności?

Filologię germańską można studiować na wielu uczelniach publicznych oraz niepublicznych, które oferują różnego rodzaju specjalności. Specjalizacja wybierana jest zazwyczaj na początku studiów, rzadziej pod koniec pierwszego roku. Warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o tym, w jakim zawodzie chciałabyś/chciałbyś pracować po ukończeniu studiów. Jeżeli uwielbiasz dzielić się swoją wiedzą i wiesz, że kariera w szkolnictwie jest Ci po prostu pisana — powinnaś/powinieneś rozejrzeć się za uczelnią oferującą specjalność nauczycielską. Przyszłym tłumaczom oraz aspirującym pracownikom wielkich korporacji dedykujemy specjalizację tłumaczeniową, zaś miłośnicy literatury z pewnością nie pogardzą specjalizacją literaturoznawczą.

Jakie są przykładowe przedmioty?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ilość materiału koniecznego do przyswojenia jest niestety ogromna, nawet w przypadku osób, które miały styczność z językiem niemieckim. Program studiów jest bardzo zróżnicowany i w zależności od tego, jaką uczelnię i specjalność wybierzecie, będziecie uczyć się różnych treści, niemniej jednak istnieje pewna grupa przedmiotów, które są "pewniakami" niezależnie od placówki bądź wybranej specjalizacji. Poniżej znajdziecie kilka z nich wraz z przykładowym opisem.

Praktyczna nauka języka niemieckiego

To pozornie najprostszy przedmiot, który jest jednocześnie pewnego rodzaju pułapką. Zajęcia niewiele różnią się od tych w liceum bądź w szkole językowej, jednak to właśnie one w największym stopniu budzą postrach wśród studentów. Wszystko to za sprawą egzaminu, który, w zależności od uczelni i wymagań prowadzących — ma miejsce pod koniec każdego roku bądź semestru. Sam przedmiot podzielony jest na kilka bloków, zaś części składowe egzaminu to przeważnie test leksykalno-gramatyczny, wypracowanie, słuchanie oraz wypowiedź ustna. Nie martwcie się jednak na zapas — to tylko tak strasznie wygląda, a w praktyce wcale nie jest takie trudne — wystarczy tylko odpowiednio wcześnie przysiąść do nauki i nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę, lecz regularnie powtarzać słówka i zagadnienia gramatyczne, nie zapominając oczywiście o innych sprawnościach językowych.

Gramatyka opisowa języka niemieckiego

Kolejnym przedmiotem, który spędza sen z powiek studentom germanistyki, jest bez cienia wątpliwości gramatyka opisowa języka niemieckiego. To właśnie tutaj będziecie mieli okazję poznać gramatykę języka niemieckiego bardziej od strony teoretycznej. Wiedza ta nie jest jakimś zapychaczem, lecz wbrew pozorom zdecydowanie ułatwia zrozumienie treści wykładanych na zajęciach związanych z praktyczną nauką języka.

Wstęp do literaturoznawstwa

Kolejna pozycja to nie lada gratka dla miłośników wszelkiego rodzaju literatury, a zwłaszcza tej niemieckojęzycznej. To właśnie tutaj bardziej wnikliwie zgłębisz wszelkie zagadnienia związane z literaturoznawstwem.

Historia literatury niemieckojęzycznej

To niewątpliwie jeden z najciekawszych przedmiotów, ponieważ cała jego główna istota oparta jest na czytaniu tekstów kultury i dyskusji na ich temat, podobnie zresztą jak w przypadku omawiania lektur szkolnych na lekcjach języka polskiego. Zdobędziesz niepowtarzalną okazję podróży do najbardziej odległych czasów historycznych, przy okazji zawierając bliższą znajomość z takimi twórcami jak Joseph von Eichendorff, Bettina von Arnim bądź Goethe. Niestety, ale lektury trzeba znać dosyć wnikliwie, bowiem wiedza weryfikowana jest za pomocą różnorodnych metod.Fonetyka języka niemieckiego

Kolejnymi zajęciami, które przybliżą Cię do wymiatania w języku niemieckim niczym rodowity mieszkaniec krajów DACH, są niewątpliwie wykłady i ćwiczenia z fonetyki. Poznasz nie tylko podstawowe pojęcia, lecz także będziesz miał/a możliwość poćwiczenia wymowy bez konieczności opuszczania naszego kraju.

Co jeszcze można robić poza samym studiowaniem?

Jak powszechnie wiadomo, studia to nie tylko wykłady i ćwiczenia, lecz także szereg innych możliwości. Warto, abyś skorzystał/a z opcji wyjazdu na wymianę do któregoś z krajów niemieckojęzycznych. To doskonała okazja nie tylko do nauki języka w jego naturalnym środowisku, lecz także nawiązania wspaniałych i trwałych przyjaźni. Najpopularniejszą opcją jest Erasmus. Kolejną, niezwykle ciekawą opcją, są różnego rodzaju konferencje naukowe oraz działalność w organizacjach studenckich, dzięki czemu poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Jakie są możliwości zawodowe dla absolwentów tego kierunku?

Filologia germańska to studia dające nieskończenie wiele możliwości nie tylko rozwojowych, lecz także zawodowych. Wbrew powszechnej opinii absolwenci tego kierunku świetnie odnajdą się nie tylko w pracy tłumacza bądź nauczyciela, to także bardzo dobry materiał na pracownika korporacji lub sektora turystycznego i co ciekawe — w wielu branżach wcale nie trzeba mieć doświadczenia w zawodzie, ponieważ na początku kandydat świetnie znający język niemiecki przechodzi serię szkoleń przygotowujących do pracy na danym stanowisku.

Podsumowanie

Filologia germańska to idealny kierunek studiów dla osób, które oprócz samej nauki języka oczekują czegoś zdecydowanie więcej i są w stanie poświęcić naprawdę dużo czasu na naukę. Jeżeli jesteś osobą systematyczną, wytrwałą, otwartą na inne kultury, a informacje o krajach niemieckojęzycznych dosłownie otaczają Cię na każdym kroku — to znak, że swoją karierę powinieneś skierować na germanistyczne tory. Zachęciliśmy Cię, a może masz jakieś pytania o germanistykę? Pisz śmiało w komentarzach!

63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie