rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jak wygląda życie studenckie w Częstochowie?Wybór miasta studenckiego to kwestia, która wielu maturzystom spędza sen z powiek. Nic dziwnego, bowiem właśnie o we miejsce przez najbliższe kilka lat będzie drugim domem młodych ludzi. Wielu z nich podejmuje decyzję o pozostaniu w swojej rodzinnej miejscowości, tłumacząc to bliskością domu rodzinnego i niższymi kosztami studiowania, jednak spora grupa decyduje się na opuszczenie swojej strefy komfortu i przeprowadzkę w inne miejsce. Największym zainteresowaniem cieszą się duże ośrodki miejskie, typu Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Katowice czy Łódź, jednak należy pamiętać, że w mniejszych ośrodkach także można znaleźć coś dla siebie i przy okazji nieźle się przy tym rozwinąć. W dzisiejszym poście przyjrzymy się nieco miastu słynącemu z Jasnej Góry, a mianowicie — Częstochowie.


Jakie uczelnie znajdują się w Częstochowie?

Zapewne każdy z Was chociaż raz w życiu udał się do Częstochowy w celu odbycia pielgrzymki na Jasną Górę, musicie jednak wiedzieć, że miasto to słynie nie tylko z obecności tego ważnego ośrodka kultu religijnego, lecz także z wielu innych rzeczy, w tym właśnie różnorodnych uczelni. Przyszli studenci mają do wyboru między innymi:

  • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza

  • Politechnikę Częstochowską

  • Akademię Polonijną

  • Wyższą Szkołę Lingwistyczną

To tylko jedne z licznych możliwości stojących przed przyszłymi żakami otworem, równie imponująca jest ilość kierunków, zwłaszcza tych o profilu technicznym.Z czego słynie Częstochowa?

Częstochowa, za sprawą swojego dogodnego położenia, ma studentom bardzo wiele do zaoferowania. Miasto to słynie z wielu ważnych miejsc i zabytków, spośród których można wymienić między innymi:

  • Muzeum Produkcji Zapałek

  • Stary Rynek i Ratusz

  • Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

  • Muzeum Kolei Warszawsko — WiedeńskiejCzym charakteryzuje się gospodarka miasta i regionu?

Warto, byście wiedzieli, że Częstochowa nie samą Jasną Górą, uczelniami oraz atrakcjami turystycznymi stoi (chociaż, jak widać, tych naprawdę nie brakuje), równie ważny jest także przemysł oraz rozwój gospodarczy miasta. W Częstochowie znajduje się wiele przedsiębiorstw, a tereny inwestycyjne są częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co niewątpliwie wpływa na korzystny rozwój gospodarki całego regionu.


Jakie są inne możliwości dla amatorów turystyki?

Pozostając w temacie spędzania wolnego czasu, warto wspomnieć, że Częstochowa, dzięki swojemu położeniu daje wiele możliwości szybkich wycieczek także poza swoje granice. W ciągu zaledwie dwóch godzin możemy znaleźć się w słynących z kopali i spodka Katowicach, mieście Królów Polskich, czyli w Krakowie bądź wylądować na dworcu PKP w Kielcach w celu dalszego zwiedzania miasta znanego między innymi z Kadzielni. Miłośnicy wszelkiego rodzaju budowli oraz historii z pewnością zwiedzą zamek w Olsztynie, obiektu, który został zniszczony w trakcie Potopu, obecnie można podziwiać tylko jego ruiny, a to w połączeniu z zapierającym dech piersiach widokiem całej panoramy Częstochowy oraz jej najbliższych okolic stanowi nie lada gratkę dla każdego.Jakie są koszty utrzymania i gdzie najlepiej mieszkać podczas studiów?

Przyszłych żaków z pewnością zadowoli fakt, że Częstochowa jest jednym z najtańszych miast akademickich w Polsce, co tyczy się także kosztów związanych z wynajmem mieszkania. Najtańszą opcją, zresztą jak w innych miastach pozostaje akademik, czyli coś, co każdy początkujący student powinien rozważyć, zwłaszcza na początku nauki, bowiem to właśnie tutaj najłatwiej jest zawrzeć nowe znajomości i wymienić się notatkami, płacąc za tę przyjemność niezbyt wiele, bowiem kwota waha się w przedziałach od 250 do 660 złotych. Do wyboru macie takie miejsca jak dom studenta „Bliźniak” bądź dom studenta „Herkules”. Musicie jednak wiedzieć, że liczba miejsc w domach studenckich jest bardzo ograniczona, jednak nie martwicie się - rynek prywatnego wynajmu nieruchomości jest także, wbrew pozorom, na kieszeń większości studentów. Jaką dzielnicę najlepiej wybrać? To już zależy od Waszych indywidualnych preferencji, jednak jeżeli zamierzacie zamieszkać bliżej uczelni, to musicie jak najszybciej działać, ponieważ najbardziej obleganymi dzielnicami są Śródmieście i Tysiąclecie, czyli miejsca, skąd w większości przypadków na zajęcia można dotrzeć pieszo, nie marnując przy tym zbyt wiele czasu. Próby poszukiwania kwatery w dogodnej lokalizacji skończyły się niepowodzeniem? Nic straconego, bowiem dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej dotrzesz na zajęcia bez problemu nawet z drugiego końca miasta.


Podsumowanie

Częstochowa jest jednym z prężnie rozwijających się ośrodków miejskich w Polsce i to pod każdym względem, także akademickim. Warto rozważyć podjęcie studiów właśnie w tym mieście, ponieważ miejsce to wyróżnia się nie tylko walorami turystycznymi, lecz także coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w kwestii gospodarki, a dzięki dogodnemu położeniu i połączeniu komunikacyjnemu można bez problemu zrobić sobie „city break”, nie martwiąc się o powrót do domu, gdy nie posiadamy własnego samochodu.


49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie