rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

5 sposobów na wybór studiów, gdy w głowie masz za dużo pomysłów

Jednego dnia myślisz o karierze prawnika, innego o zawodzie pielęgniarki, a za tydzień układasz biznesplan szkoły językowej? Masz milion pomysłów na swoją karierę albo nie wiesz, którą pasję chcesz rozwinąć na studiach? Też jestem jedną z tych osób, ale niedawno opracowałam plan, który pomógł mi w wybraniu jednego kierunku studiów. Chętnie się nim podzielę!


1. Jakie zawody cię interesują? Jakie obszary?

Chcesz pracować w danej korporacji albo branży? Sprawdź oferty pracy. Zobacz, czym się charakteryzują, czy wymagane jest wykształcenie wyższe – jeśli tak, to na jakich kierunkach, a może wymagany jest język obcy, którego nie znasz – warto już dziś rozpocząć naukę, a może wymagane jest doświadczenie – nabądź je poprzez wolontariaty, działanie w organizacjach pozarządowych. Oferty pracy są jasną instrukcją do wyznaczania sobie celów, warto z niej skorzystać. Już na tej podstawie zrób listę kierunków, które cię interesują i spełniają to wymaganie.


2. Zastanów się, czego oczekujesz od swoich studiów.

W czasie nauki w szkole wyższej masz wiele możliwości rozwoju. Z których okazji chcesz korzystać? Czy to będzie podjęcie nauki języka, czy poszerzanie CV poprzez pracę w wymarzonej branży? A może nie chcesz się rozstawać z pasją? Sprawdź, czy kierunki, nad którymi się zastanawiasz, pochłoną cały twój czas. Jeśli nie, to wykreśl je ze swojej listy albo zastanów się nad przeorganizowaniem swoich zajęć.


3. Sprawdź, jakie uczelnie cię interesują.

To dobry moment na przeanalizowanie uczelni, nad którymi kiedykolwiek myślałeś. Czy to będzie uczelnia w twoim rodzinnym mieście, czy to może czas na przeprowadzkę? Odpowiesz sobie na to pytanie, gdy sprawdzisz ofertę wybranych uczelni. A może coś nowego wpadnie ci w oko? Sprawdź, czy te kierunki spełniają twoje kryteria wyboru.

4. To jest czas na research!

Plan studiów powie ci, jakich przedmiotów będziesz się uczył – czy większość z nich będzie przydatna w przyszłej pracy? Wiesz już, ile jest zajęć praktycznych? Lepiej to sprawdzić, żeby później się nie rozczarować. Czy na tej uczelni jest USOS, a może plan zajęć jest narzucony z góry? Ile dni w tygodniu jesteś na uczelni? Jak rozkładają się wykłady i ćwiczenia? Warto to sprawdzić, czy rozkłady zajęć ci odpowiadają.

5. Co mówią studenci? Opinie studentów najlepiej podpowiedzą, jak wybrać studia!

To jest dobry moment na poszukanie opinii. Z pomocą przychodzi ci nasza Przedstudyjna Grupa Wsparcia, którą znajdziesz tutaj. Zanim napiszesz tam post, możesz wpaść na naszego YouTube'a, na którym znajdziesz wiele prelekcji z poprzednich konferencji.

Wiem, że wybór studiów nie jest prosty, ale mam nadzieję, że z moimi wskazówkami szybciej odnajdziesz to, co cię interesuje. Powodzenia!


autor: Karolina Szpringer

811 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie