rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jak pisać maile na uczelni?

Zaktualizowano: 25 wrz 2018


Maile są dla nas rzeczą naturalną. Piszemy je z zapytaniami o dostępność produktów, wysyłamy nimi informacje czy aplikacje do pracy, jednak maile na uczelni nie jednemu sprawiły kłopoty. Jeśli chcesz wiedzieć jak pisać by się nie popisać (niewiedzą) to zapraszam do lektury.


1. Zwrot grzecznościowy

Naturalne jest zaczynanie maila od "Dzień dobry" czy w niektórych przypadkach "Witam" na uczelni natomiast obie te formy są surowo zabronione. Dlaczego? Dzień dobry, jest zwrotem pospolitym nie oddającym szacunku adresatowi, natomiast witam jest zwrotem w tym przypadku jeszcze gorszym. Witam bowiem stosuje się gdy czujemy wyższość nad naszym partnerem konwersacji, przykład: witam w moim nowym domu.

Jak więc pisać??

Mail zaczynamy od zwrotu Szanowny Panie/ Szanowna Pani + tytuł naukowy (zawsze napisany jest przed nazwiskiem prowadzącego)

licencjat (lic)/inżynier(inż) <magister (mgr) <doktor (dr)<doktor habilitowany (dr hab.)<profesor (prof.)

W przypadku, gdy mamy mgr inż do prowadzącego zwracamy się Szanowny Panie Magistrze (zawsze odnosimy się do wyższego tytułu), w przypadku habilitacji do prowadzącego zwracamy się per Profesorze. Zarówno zaniżanie jak i zawyżanie tytułu jest niewskazane, jednak w większości jak nie wiecie lepiej jest powiedzieć o stopień więcej niż mniej.

(UWAGA! Zazwyczaj do tytułu magistra zwracamy się raczej pospolicie, czyli „Proszę Pana” – magistrze może okazać się dla adresata mało przyjemne, a niekiedy nawet kompletnie niewskazane).


2. Forma i język

W mailu zawsze piszemy wszytko językiem oficjalnym, pamiętając o formach grzecznościowych pisanych wielką literą. Starajcie się unikać sformułowań potocznych w mailu, przeczytajcie go po napisaniu i sprawdźcie czy wszystkie informacje zostały zawarte oraz czy mail nie wygląda jak pisany do koleżanki.

Przykład: czy mogłabym napisać we wtorek kartkówkę bo mnie na niej nie było?

ZASTĄP: czy byłaby możliwość napisania zaległeś kartkówki z przedmiotu ... we wtorek dd.mm.rr, nie mogłam zrobić tego w ubiegłym tygodniu z powodu problemów zdrowotnych/rodzinnych/etc. Pamiętajcie jednak, że nadmiar form grzecznościowych może okazać się zbyt nachalny, a adresat może odebrać to jako zwyczajną próbę „podlizania się” – tak więc uprzejmość i wzniosły język na plus, ale bez przesady.


3. Zakończenie

Pamiętajmy by unikać słowa "Z poważaniem" jest ono czasami odbierane z wydźwiękiem negatywnym, lepiej napisać "Z wyrazami szacunku imię nazwisko oraz kierunek i rocznik" (jako studenci piszecie zazwyczaj imię, nazwisko i nr indeksu, ponieważ to właśnie po tych danych najłatwiej Was zidentyfikować zwłaszcza na większych kierunkach) . Dzięki temu wykładowca może poczuć, że odnosimy się do niego z pewną dozą szacunku i nie mamy go w potocznym poważaniu...


4. Adres mailowy

Na każdej uczelni dostaniecie swój nowy adres mailowy, pamiętajcie, by to z niego wysyłać swoje maile inaczej mogą one nie zostać przeczytane przez trafienie do spamu lub jeśli prowadzący jest „służbistą”.


5. Nie dajcie się

Często wykładowcy w odpowiedzi piszą do was dzień dobry czy z poważaniem. Zwykle nie jest to zachęta do przejścia na trochę luźniejszy język. Weźcie pod uwagę, że często są zapracowani i odpisują na wiele maili nie mają czasu na pewne grzeczności, zwłaszcza, że przewyższają nas rolą na uczelni. Czasem zdarzają się jednak mili wykładowcy, którym nie przeszkadza "dzień dobry" i inne wcześniej wspomniane elementy, są jednak też tacy, co gdy zobaczą "Witam" za wszelką cenę pokażą ci jak można witać się z poprawką.


Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości pytajcie śmiało w komentarzach lub na naszej grupie dyskusyjnej na Facebooku, a ja postaram się na wszystkie pytania odpowiedzieć.

Jeżeli jeszcze nie trafiliście na naszą grupę, to koniecznie musicie ją sprawdzić! Zapraszam do grupy "Przedstudyjna grupa wsparcia - Matura i Studia na Horyzoncie", do której link znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/groups/465338333984537/).


A tymczasem, powodzenia!

19 308 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie