rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Jak nie zwariować z powodu matury?

Jak co roku, dla liceów i techników zbliża się ten gorący okres w roku, zwany miesiącem egzaminów. Dla klas młodszych charakteryzuje się on brakami w kadrze nauczycielskiej (szczególnie nauczycieli języka polskiego i języków obcych) oraz zmianą planu lekcji i pustką na korytarzach.

Dla klas maturalnych jest to, jednak, początek maratonu, do którego stają zarówno piątkowicze jak i słabiaki z WF-u.

Przygotowaliśmy kilka rad, które posłużą Wam za wsparcie i pomogą przetrwać to wielkie wyzwanie psychiczne jakim jest matura.


1. Poukładaj sobie w głowie.

Serio. Nie warto podporządkowywać swojego życia tylko i wyłącznie egzaminowi. Jasne, nie lekceważmy go, bo jest ważny, ale nie warto sprowadzać swoich myśli do poziomu obsesji. On i tak przyjdzie, czy tego chcesz czy nie. Wszystko, co możesz zrobić to odpowiednio do niego podejść. I dlatego tak ważne jest Twoje nastawienie. Badania dowodzą, że pozytywne nastawienie znacząco pomaga Ci wykorzystać swój potencjał. Jak to zrobić? To nie takie trudne. Po pierwsze myśl o sobie dobrze. Możesz na przykład codziennie rano wymienić 5 rzeczy, które w sobie lubisz. Zapytaj siebie jakie masz cele na dzisiaj i jaki masz dla siebie plan. Ubieraj się w rzeczy, które wprawiają Cię w dobry nastrój i dbaj o siebie przygotowując potrawy, które lubisz. Last but not least: jeśli rozmowy z twoimi znajomymi ograniczają się do narzekania i stresowania się nawzajem, to może warto raz w tygodniu wybrać się na basen lub ściankę wspinaczkową, by rozładować negatywne emocje?

2.  Daj sobie czas na odpoczynek.

Krótko mówiąc, wypoczęty jesteś bardziej efektywny. Jeśli lepiej uczysz się w nocy – nie ma w tym nic złego, o ile zafundujesz sobie chwilę przerwy w ciągu dnia. Miej świadomość, że nagła zmiana trybu życia lub częste zarywanie nocek mogą doprowadzić do chronicznego zmęczenia, które zaburza pracę układu hormonalnego, utrudnia zasypianie, zwiększa podatność na stres, wywołuje bóle głowy i mięśni a nawet kłopoty z układem trawiennym. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym badania na temat produktywności studentów uczących się do sesji kosztem snu. W znaczącej liczbie przypadków skutkiem było znaczne obniżeniem aktywności kory mózgowej, a w efekcie gorsze funkcje poznawcze.

3. Ucz się, ale nie zamęczaj.

Znasz to uczucie, kiedy koleżanka z klasy uczyła się dwa razy mniej od Ciebie a dostała lepszą ocenę? OK, możemy to wytłumaczyć łatwiejszą grupą ;), ale być może to również przez to, że mniejszy zasób wiedzy wzmaga w nas kreatywność i pobudza pomysłowość. Co prawda, nie zachęcamy do porzucenia nauki na rzecz prokrastynacji, ale zwracamy uwagę na to, że czasem warto też popracować nad spostrzegawczością – nie bez przyczyny mówi się, że odpowiedź często zawarta jest w pytaniu. Co więcej, matura jest bardzo schematyczna i naprawdę da się ją przejrzeć. Kolejna wskazówka: CKE co roku wydaje Informator Maturalny, który jest niemałą wskazówką dot. materiału, który pojawi się na egzaminie. Co prawda nic nie zastąpi pewności ugruntowanej wiedzą, ale logiczne myślenie i trochę sprytu przyda się w każdych warunkach.

Jeśli jednak wszystko powyższe zawiedzie, uwierz w swoje szczęście i strzelaj! Na maturze nie ma punktów ujemnych ;)

4. Dobrze zaplanuj swój czas.

Moja babcia zwykła była mawiać: ,,próżno się uczyć gdy kasztany kwitną.” I chyba jest w tej sentencji sporo prawdy. Nawet jeśli odłożyłeś naukę na ostatnią chwilę – spokojnie, jest jeszcze nadzieja. Motywacja i dobra organizacja dnia w krótszym czasie pomoże Ci nadrobić zaległości i wypracować najlepszy styl pracy. Częste powtórki i krótkie sesje nauki są zbawienne, jeśli potrzebujesz opanować dużą partię materiału w określonym czasie.

Ostatnio natrafiłam na dość ciekawy sposób na naukę geografii, historii, biologii, wosu i wszystkich tych przedmiotów, które wymagają od Ciebie zapamiętania znacznej ilości faktów.

(Być może zabrzmiało jak sponsoring, ale ten post zdecydowanie jest wolny od wszelkich form promocji ;) Między nami mogę tylko dodać, że w moim przypadku okazał się dość skuteczny.)

5. Pamiętaj o swoich celach.

W tym miejscu pozwolę sobie zacytować dialog z mojego ulubionego filmu. (I jednocześnie pozdrowić wszystkich, którzy po tym drobnym fragmencie potrafią go rozpoznać. Wiedzcie, że macie szczególne miejsce w moim sercu!)

„Wiesz dlaczego, marynarze Admirała Nelsona byli niezwyciężeni? Bo płacili im od zwycięstwa. Nie myśleli, że zginą, tylko co sobie później za to kupią.”

I prawdopodobnie napisanie matury na 100% swoich możliwości nie przysporzy wam milionów, ale to co mogę zagwarantować na 100% to to, że przyjęcie takiego myślenia pozwoli Wam bez trudu poprawić wyniki. Z kolei Twoje najlepsze wyniki o 100% zwiększają Twoje szanse na dostania się na wymarzony kierunek (a do tego być może niekonieczne jest osiągnięcie okrągłych 100% z punktacji ;))

OK, przyznaję, że chciałam Was trochę rozbawić – bardzo lubię humor językowy. Ale między wierszami miałam też nadzieję, że dotrę do Was z następującym przekazem: warto mieć swój cel. Nawet najmniejszy. I warto o nim myśleć po prostu, żeby przetrwać. A jeśli jeszcze go nie znalazłeś to jest szansa, żeby przemyśleć swoje plany na lato – w końcu szykują się najdłuższe wakacje w Twoim życiu! Warto mieć plany nawet jeśli nigdy nie miałyby się spełnić. Super jest trochę pofantazjować i odpłynąć od stresów, które towarzyszą na co dzień każdemu maturzyście. Życie jest fajne, nawet jeśli aktualnie ciąży nad nim widmo maturalnych zmagań.

6. Przeczytaj ten artykuł do końca.

Napisałam ten artykuł, obserwując wszystko to, co w ostatnich dniach dzieje się w temacie edukacji. Wiemy w jak trudnej sytuacji się znajdujecie. Jest nam bardzo przykro, że musicie się mierzyć z dodatkowymi stresami, ale to tylko upewnia nas w przekonaniu, że trzeba nabrać do tych zdarzeń dystansu, by nie zwariować. Bez względu na to, my, z całego serca, życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze w nadchodzących miesiącach. Życzymy tego, aby ten egzamin nie był gwoździem do trumny, a tylko jednym z wielu zmagań, które są etapem w każdym dorosłym życiu. Niemniej jednak, mamy nadzieję, że pomyślność będzie towarzyszyła Wam przez cały maj, a wakacje, które nadejdą będą ,,po prostu się wam należały.”

Dajcie znać, czy artykuł przypadł nam do gustu i obserwujcie nasze działania tu i tam:

Tu:

YouTube Instagram

I tu: Facebook Przedstudyjna grupa wsparcia: Matura i SNH Pozdrawiam serdecznie i do napisania,

Anna Skoczylas

a.biesik@studianahoryzoncie.pl


375 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie