rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8

Gap year- czy warto wziąć rok przerwy?

Zastanawialiście się kiedyś, co by to było, jakbyście rzucili wszystko i wyjechali na rok w Bieszczady? Fajna wizja, co nie? Dużo czasu dla siebie, na naukę, na nowy język, na wspaniałych przyjaciół, na pracę. Ba! Jeżeli tylko zrobicie to pomiędzy maturą a studiami to ma to nawet swoją specjalną nazwę, niezależnie od tego, czy jedziecie we wspomniane Bieszczady czy do Barcelony.


GAP YEAR (GÆP JɪR)

rzeczownik

  1. Niesamowity sposób na wygranie własnego życia.

  2. Okres czasu – zazwyczaj przed, podczas albo po studiach – podczas którego dana osoba podróżuje po całym świecie, uczy się języków, pracuje, udziela się wolontariacko bądź odbywa staż.

Rok przerwy w obowiązkach (gap year) jest niewyczerpywalnym darem, który sprawia, że stajesz się lepszym człowiekiem. Podajemy 10 powodów dla których warto się na niego zdecydować.

1. POPRAW WYNIKI NA STUDIACH

Nie wymieniamy powodów od najbardziej do najmniej ważnego, ale ten stawia go w roli faworyta. Gap year może pozytywnie wpłynąć na Twoje wyniki na studiach. Niejeden by pomyślał, że podróżowanie po całym świecie wpłynie na zaległości w nauce, a to nic bardziej mylnego. Studenci, którzy zdecydowali się na roczną przerwę w nauce poprawili swoje stopnie. Dystans, odnalezienie własnej ścieżki zawodowej i powrót do szkoły ze świeżym umysłem i pełną motywacją mogą sprawić cuda.

2. OSIĄGNIJ BIEGŁOŚĆ JĘZYKOWĄ

Znajomość języka obcego jest jedną z najcenniejszych umiejętności. To źródło supermocny, która sprawi, że Twój potencjał umysłowy wzrośnie, zwiększą się szansę na zatrudnienie i a pewność siebie się poprawi. Oczywiście, możesz się po prostu nauczyć języka w szkole, ale dlaczego by nie żyć językiem? Zanurzenie się w nowej kulturze i mówienie w obcym języku 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu rozmawiając z miejscowymi i podróżując po całym świecie jest niezawodnym sposobem, by osiągnąć biegłość i korzystać ze wszystkich dobrych stron, które przynoszą dwujęzyczność i studia za granicą.

3. ZWIĘKSZ SATYSFAKCJĘ ZAWODOWĄ

Studenci, którzy zdecydowali się na gap year prezentują wyższy poziom satysfakcji zawodowej. To może nie jest priorytet kiedy zaczynasz studia, ale na pewno warto wziąć to pod uwagę. Kiedy już zaczniesz pracę, to właśnie tam spędzisz większość swojego czasu, więc praca, którą lubisz – nawet w poniedziałki – sprawi, że Twoje życie nabierze większego sensu. Czas, który spędzisz nad poszukiwaniem zawodu, który będzie odpowiadał Twoim umiejętnościom, pasji i talentom jest bezcenny. Dodanie do tego edukacji i doświadczenia sprawi, że odczujesz istotną różnicę w życiu.

4. STAŃ SIĘ OBYWATELEM ŚWIATA

Żyjemy w globalnej wiosce i szanse, że będziesz pracował z ludźmi z różnych krajów są duże. Świadomość, że rzeczy wyglądają inaczej w różnych kulturach jest niesamowicie ważną umiejętnością zdobywaną podczas odkrywania nowych miejsc. Rok pobytu za granicą pomoże Ci zrozumieć jak bardzo różnimy się, a jednocześnie jesteśmy podobni do siebie. Sprawi, że będziesz bardziej świadomy swojego pochodzenia i obdarzy Cię nową perspektywą na kulturę, języki i ludzi. Studenci, którzy zdecydowali się na gap year rozumieją co to znaczy być obywatelem świata, i wiedzą jak z tego skorzystać.

5. STAŃ SIĘ BARDZIEJ ŚWIADOMY FINANSOWO

A to przekona Twoich pracodawców i rodziców: świadomość finansowa. Zgadnij co nauczy Cię tej umiejętności? Oczywiście – gap year. Kiedy musisz zaplanować półroczny budżet podróżując po całym świecie, nie będziesz miał innego wyboru niż stać się ekspertem w oszczędzaniu i planowaniu wydatków. Wiedza jak radzić sobie z własnym budżetem sprawi, że wejście w dorosłość będzie znacznie łatwiejsze. Odczujesz satysfakcję w jej opanowywaniu podczas odkrywania świata.

6. ROZWIJAJ BEZCENNE UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKIE

Komunikacja międzykulturowa, umiejętność rozwiązywania problemów i adaptowania się – rok spędzony za granicą sprawi, że opanujesz i doprowadzisz do perfekcji te ładnie brzmiące umiejętności miękkie. Inteligencja emocjonalna pozytywnie wpływa na szanse zatrudnienia. Dobrze to wygląda w Twoim CV, więc im więcej umiejętności miękkich posiadasz, tym bardziej się wyróżniasz. Rok przerwy obdarzy Cię (międzynarodowym) doświadczeniem życiowym, które potrzebujesz zapisując się na studia albo starając się o pracę zaraz po ich ukończeniu.

7. ZWIĘKSZ SZANSE ZATRUDNIENIA

Niektórzy ludzie martwią się, że dziura w ich CV osłabi szanse zatrudnienia. Z całym szacunkiem – nic bardziej mylnego moi drodzy. Wszystko zależy od tego jak wykorzystasz ten czas. Dwanaście miesięcy wolontariatu w USA, stażu w Barcelonie, biegłość językowa w angielskim i hiszpańskim i praktyka umiejętności miękkich sprawią, że Twoje CV będzie się wyróżniać i przełamie pierwsze lody podczas rozmowy kwalifikacyjnej, którą przyjdzie Ci przejść.

8. UNIKNIJ WYPALENIA

W zależności w jakim wieku jesteś, chodziłeś do szkoły tak długo jak sięga pamięć wstecz. Czas na przerwę: wypalenie jest czymś realnym, studenci są pod ogromną presją wyboru zawodu i dobrych wyników w szkole i w życiu. Wiele uczelni wyższych jest świadomych problemu i zachęcają studentów, by spokojnie zastanowili się co naprawdę chcą robić w życiu, które umiejętności pomogą im w szkole i w pracy, i w końcu, by nabrać trochę dystansu do siebie bez presji czasu czy ocen. A to tylko początek dobrych wiadomości: 90% studentów wraca na studia z większą motywacją i entuzjazmem.

9. ODKRYWAJ I ZNAJDŹ SWOJE MIEJSCE

Zdecydowanie się na kierunek studiów, zawód, który chcesz wykonywać i wejście w dorosłość w wieku dwudziestu lat (a nawet trzydziestu) może być trudne kiedy wszystko wokół Ciebie zmienia się w niezwykle szybkim tempie. To jest czas, w którym trzeba podjąć decyzje, które zaważą w znacznej mierze na Twoim życiu. Zastanowienie się co wpłynie, że będziesz szczęśliwy przez następne 10 czy 20 lat może odmienić Twoje życie. Rok przerwy to czas próbowania nowych możliwości, które pomogą Ci zobaczyć co chcesz robić (a czego nie) w swoim życiu. Oczywiście jeśli tylko nie spędzisz go bezcelowo. Zastanów się do czego musisz nabrać dystansu.

10. PRZEŻYJ NAJLEPSZY OKRES W ŻYCIU

Miejmy nadzieję, że będziesz podróżował, odkrywał, przeżywał przygody, gdyż roczna przerwa to niesamowita szansa, by nauczyć się czegoś o sobie i o świecie, stając się pewnym siebie super bohaterem, który wygrywa w życiu. To jest czas, w którym tworzysz niesamowite wspomnienia i dzieją się niezwykłe rzeczy, a na Twojej drodze pojawiają się ciekawi ludzie z całego świata. Pamiętaj, by cieszyć się każdą sekundą życia – właśnie po to wymyślono gap year.


Ten i inne artykuły przygotowane przez naszego nieocenionego partnera EF Polska przeczytacie tutaj: https://www.ef.pl/blog/language/10-powodow-dla-ktorych-warto-wziac-rok-przerwy/

490 wyświetlenia
  • Facebook - Biały Krąg
  • Instagram - Biały Krąg
  • YouTube - Biały Krąg

Każda złotówka się liczy, jeśli chcesz pomóc zrób przelew na numer konta podany poniżej tytułując go "Darowizna".
Dziękujemy <3

Numer konta: 23 1750 0012 0000 0000 3845 7958

STOWARZYSZENIE STUDIA NA HORYZONCIE

KRS: 0000696945

NIP: 7010718547​
REGON: 368393738


kontakt@studianahoryzoncie.pl

ul. Marszałkowska 58
00-545 Warszawa

2016-2019 Studia na Horyzoncie made with <3