rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

WZROKOWIEC, SŁUCHOWIEC… A MOŻE ŻADEN Z TYCH? SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ DOTYKOWCEM!

Jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem? A może żaden z tych stylów uczenia do Ciebie NIE PASUJE? Być może jesteś DOTYKOWCEM! Nazwa może i mało trafna, ale...


Sprawdź, kim jest dotykowiec

Dotykowcy to osoby, dla których podczas nauki ogromną rolę pełnią wszelkie odczucia - zarówno te fizyczne jak i emocjonalne (te drugie nawet większą).


Co jest ważne dla dotykowca?

Otoczenie. Dotykowiec musi się dobrze czuć, aby jego nauka była efektywna. Co do przestrzeni, nie musi być idealnego porządku, ale wszystko musi być ułożone według jego "widzimisę", nawet jeśli to oznacza bałagan. Ważne jest też jego towarzystwo podczas nauki. Jeśli w pobliżu będzie osoba, która budzi zbyt silne emocje, szczególnie negatywne, nauka może być bardzo trudna. Często taką osobą jest nielubiany nauczyciel, którego sama obecność działa na dotykowca tak mocno, że uniemożliwia mu skupienie się na nauce.

Te style i formy nauki lubi dotykowiec


Zdecydowanie lepiej zostaje zapamiętane to, co budzi emocje. Dotykowcy lubią pracę w grupie i dobrze na nich wpływa wzajemne zadawanie sobie pytań i odpowiadanie na nie. Warto więc próbować odgrywać scenki, uczestniczyć w dyskusjach czy grupowych quizach. Takie aktywności nawet prowadzone w pojedynkę, mają szansę przynieść bardzo dobre efekty.


Zapamiętywanie przez twórczość to cecha właściwa dotykowcom. Jest związana z istotną dla nich sferą uczuciową. Podczas samodzielnej nauki dotykowiec może próbować wymyślać sobie historyjki, kojarzyć tematy z muzyką lub obrazami. Bazgranie, szkicowanie, notowanie - wszystko jest tu wskazane!


Emocje, emocje i jeszcze raz emocje! Wzbudzanie ich w sobie i wiązanie z tematem nauki jest niemalże gwarantem dobrego zapamiętywania i przetwarzania materiału. To, co związane z osobistym odczuciem, zostanie zapamiętane lepiej i na dłużej. Watro więc próbować odnosić to, czego się uczymy, do własnych przeżyć i odczuć, np. kojarzyć wydarzenia historyczne z sytuacjami z własnego życia lub starać się zbudować o nich jakąś opinię – czy nam się podobają, czy nie i dlaczego mamy do nich taki stosunek.


Ostatnia rzecz, cisza. Dotykowcy, jako Ci bardziej wyczuleni na wszelkie bodźce, bezdyskusyjnie potrzebują ciszy. Zbyt duża ilość "rozpraszaczy" uniemożliwi im skupienie się na zadaniu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla ciebie ciekawy i pomocny. Jeśli masz jakieś interesujące doświadczenia ze stylami i technikami uczenia się, będzie nam bardzo miło, jeśli podzielisz się nimi w komentarzu!


Autor: Julia Dzierżak


829 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie