rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

Au Pair oczami Basi Animuckiej

Koniec liceum, matura, najdłuższe wakacje w życiu, a co potem? Wielu maturzystów zadaje sobie to pytanie od września wypełniając deklaracje maturalne. Już sam wybór przedmiotów jest jakimś ukierunkowaniem, ale co z tego, jak nadal zastanawiam się nad uczelnią, kierunkiem?


Sądzę, że pod moją historią mogłoby się podpisać wiele osób, część z nich podejmuje decyzję o gap year bardziej spontanicznie, a niektórzy mają plan. Ja należę do tej drugiej grupy. Wiedziałam, że chcę wyjechać już od stycznia, ale nie oznacza to, że nie przykładałam się nauki i egzaminu, wręcz przeciwnie, założyłam sobie, że napiszę maturę najlepiej jak tylko potrafię, aby potem móc wrócić (już z wiedzą i świadomością na jaki kierunek) i zacząć studia.


Było mnóstwo pomysłów, ale postanowiłam, że zanim zrealizuję jakikolwiek plan to potrzebuję pieniędzy, więc zaraz po maturze, w czerwcu wyjechałam na kilka miesięcy do Holandii. Wróciłam na jesieni do Polski- ku zdziwieniu rodziny i znajomych (nie wierzyli mi, że wrócę tak jak zapowiadałam, ale ja wiedziałam, że to początek mojego planu, w którym zacznę spełniać swoje marzenia). Uparcie i wytrwale szukałam pomysłu na siebie, już przed wyjazdem do Holandii przeglądałam oferty wolontariatu europejskiego- nawet nawiązałam współpracę z jednym ze stowarzyszeń, ale okazało się, że nie ma dla mnie ofert. Dziś wiem, że za słabo szukałam, ale to dlatego, że nie znałam jeszcze obszaru projektów europejskich.Znalazłam za to coś innego i wiedziałam, że to będzie strzał w dziesiątkę. AU PAIR- to program wymiany kulturowej polegający głównie na zajmowaniu się dziećmi w rodzinie w obcym kraju. Czasem niektóre oferty dotyczą też dodatkowo pomocy w lekkich pracach domowych. Trzeba rozróżnić ten wyjazd do krajów Unii Europejskiej i spoza, zasady oraz procedury różnią się. Do krajów UE możesz wyruszyć na własną rękę, to znaczy, nie potrzebujesz pośrednictwa agencji, która zajmuje się programem Au Pair. Osobiście wyjeżdżałam dwukrotnie do krajów UE (Hiszpania za pierwszym razem oraz Wielkiej Brytanii) nigdy nie wyjechałam poza Europę.Za pośrednictwem agencji

Według prawa agencja nie może wprost ująć, że pobiera opłaty za pośrednictwo, więc oferują w zamian płatny kurs pierwszej pomocy, kurs animacyjny lub przygotowawczy (ja 4 lata temu płaciłam ok. 600 zł). Agencja jest dobrym rozwiązaniem dla osób wcześniej nie wyjeżdżających za granicę, niekorzystających z programów wymian lub takich, które wolą zaoszczędzić czasu na szukanie rodziny. Agencja zajmuje się wszystkim po wypełnieniu przez Was dokumentacji i uiszczenia opłat. Dostajecie oferty rodzin i wybieracie sobie co najbardziej Was interesuje. Liczba ofert uzależniona jest od tego jak bardzo jesteście otwarci. Jeśli interesuje Was jedno miasto, w jednym kraju to tych ofert może być mało bądź w ogóle. Polecam więc nie ograniczać się- w końcu to ma być przygoda, nie piszcie sobie całego scenariusza :)

Wybierz kraj/e oraz region/y i open your mind :)A jak szukać czegoś na własną rękę? Poprzez strony internetowe (m.in. aupairworld.com, liczne grupy na FB: nazwa kraju do którego chcesz wyjechać+ au pair, Polskie Au Pair w…). Na portalach, na grupach FB macie wiele ofert, część bezpośrednio od rodzin lub też ich aktualnych au pair, które kończą swój pobyt i szukają następczyni/ następcy. Ja korzystałam z tej opcji już za drugim razem, po pierwszym doświadczeniu w Hiszpanii, kiedy byłam doświadczona i wiedziałam na co zwrócić uwagę.

Wybrana rodzina, pierwsza wiadomość, że jesteście wstępnie zainteresowani i co dalej? Ogromnie polecam videorozmowę (w szczególności przy wyborze drugiej opcji, bo w pierwszym przypadku agencja Wam prawie zawsze jest w stanie pomóc, gdy warunki okażą się zupełnie inne niż te opisane w profilu rodziny). Uzgodnijcie wspólnie zasady i obowiązki, Wasz wolny czas (normą są wolne weekendy, ale to zależy od trybu, jaki prowadzą rodzice), kieszonkowe (czasem już w ofercie o tym się wspomina, ale jest ono uzależnione od kraju oraz rodziny, w Europie to waha się między 60-80 euro/ tydz.), ewentualną możliwość zapisania się na kurs językowy (czasem rodzina pokrywa te koszty). Jeśli obie strony są usatysfakcjonowane to jest to czas, w którym ustalacie kiedy lecicie (są przypadki, kiedy za bilety też płaci rodzina, w moim przypadku te opłaty ponosiłam we własnym zakresie). Potem już tylko pakujecie walizki i kupujecie przewodnik!Ten artykuł byłby bardzo długi, jeśli opisałabym w nim dwa lata z bycia au pair. Polecam sam program osobom, które lubią dzieci i chciałyby przeżyć coś nowego, a przy tym zdobyć nowe doświadczenia oraz podszkolić języki. Nie zdołałabym opisać wszystkich benefitów, które uzyskałam po dwuletnich przygodach, które zaczęły się od bycia opiekunką. Poznałam mnóstwo osób, mam swoją hiszpańską rodzinę, odwiedziłam wiele miejsce, spróbowałam nowych smaków… W ciągu wspomnianych dwóch lat przeczytałam mnóstwo książek (w końcu był na to czas!), pomogłam w rozwoju kilku dzieciom (przy nich tak dużo się nauczyłam) i podróżowałam (pierwsza podróż autostopem, rejs statkiem...). Z perspektywy czasu (4 lata temu to była ta jesień, kiedy wyleciałam do Hiszpanii) uważam, że to były najlepsze podjęte przez mnie decyzje. Moja krótka recepta, której od początku trzymałam się podczas gap year’ów:

CEL: podszkolić języki, poznać lepiej siebie, przeżyć coś nowego

CO POTRZEBNE: otwarta dusza i umysł, chęci i motywacja do ciągłej nauki, a przede wszystkim obserwacji siebie i wyciągania wniosków, świadomość bycia tu i teraz

Były drobne potknięcia, wątpliwości na różnych etapach.. Ale ten okres zaliczam do jednych z najbardziej szczęśliwych. Teraz, od października rozpocznę pisanie swojej pracy licencjackiej na kierunku Zarządzanie Projektami Społecznymi na Uniwersytecie Wrocławskim. Wydaje mi się, że bez tego co udało mi się uzbierać do plecaka doświadczeń przez okres bycia au pair nie miałabym w sobie tyle odwagi. Czuję się po prostu silniejsza. Jeśli masz jakieś pytanie, spostrzeżenie, wątpliwość, z którą chciałbyś/abyś się podzielić to napisz do mnie maila - barbara.animucka@wp.pl

Basia Animucka

194 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie