rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

5 rzeczy, które warto zrobić idąc na pierwszy rok studiów

Aktualizacja: 11 paź 2018


Wkraczając w nowy etap w życiu, jakim są studia, bez wątpienia wiele rzeczy jest nieznanych, odmiennych. Niektórzy mogą się w tym innym środowisku zagubić – to naturalne. Nie każdy od razu jest w stanie ogarnąć nowe sytuacje, nowych ludzi, miejsca, itd. Dlatego dobry start pierwszego roku może wiele ułatwić. Jako że już dwa razy zaczynałem studia, podzielę się z Wami pięcioma rzeczami, o które, moim zdaniem, warto zadbać, gdy idzie się na pierwszy rok.

1. Zagadaj do jak największej liczby nowych osób, wejdź w nowe grupy


Tak, ten scenariusz z koszmarów introwertyków jest jedną z istotniejszych spraw do ogarnięcia. Nawet, jeżeli jesteś na roku ze swoimi znajomymi, warto poszukać kogoś nowego. Oczywiście, nowe znajomości nawiążesz zapewne prędzej czy później samoistnie, ale dobrze już od początku zacząć z kimś się trzymać. Po co? Powód pragmatyczny: źródeł notatek nigdy za wiele. Nie możesz przecież ciągle prosić tę samą osobę o materiały z zajęć, bo będzie Cię miała dość. Inne powody to oczywiście ułatwienie integracji z resztą ludzi z roku (dostajesz zaproszenie na więcej imprez, większa szansa, że ktoś jest chętny na wyjście na piwo), możliwość pracy w grupie czy wspólnej nauki, a także wszelkie inne korzyści z posiadania większej liczby znajomych.

Nie dla każdego jest to łatwe zadanie. Jak więc odnaleźć się wśród kilkudziesięciu zupełnie obcych ludzi? Najlepiej zacząć wcześnie, np. jeszcze przed rozpoczęciem albo w dzień inauguracji rzucić na Facebooku pomysł zorganizowania spotkania integracyjnego. Warto pamiętać, że wiele osób jest w podobnej sytuacji – nikogo nie znają i być może chętnie nawiązaliby nowe znajomości. Zacząć można też np. od zapytania po pierwszym wykładzie osoby obok, co sądzi o wykładowcy albo czy wie, gdzie jest sala, w której będą teraz zajęcia. Pytania, które najczęściej się słyszy dotyczą między innymi miejsca pochodzenia, najfajniej prezentującego się przedmiotu w planie zajęć (jeżeli cała grupa ma to samo), powodów wybrania danego kierunku czy ogólnych pytań o zainteresowania.


2. Mieszkanie – ustalcie jasne zasady


Niezależnie od tego, czy mieszkasz na stancji, czy w akademiku, prawdopodobnie ostatnie dni września i początek roku to także czas pierwszych interakcji ze współlokatorami. Warto zadbać o to, aby powodów do kłótni było jak najmniej, zatem ustalenie takich spraw, jak podział obowiązków, miejsca w szafkach w kuchni i łazience, kwestia sprzątania, jest rzeczywiście istotne. Dobrze też lepiej się z nimi poznać, o ile nie są to Twoi znajomi, np. poprzez wieczór z planszówkami, wyjście na miasto, itp. Przyda się to, jeżeli jesteś w nowym mieście, bo mogą odkryć przed Tobą szybsze sposoby dojazdu na uczelnię albo fajne miejsca w okolicy.


3. Zdobądź informacje o przedmiotach i wykładowcach


Najlepiej od starszych roczników. Jeżeli nie masz znajomych z drugiego czy trzeciego roku, popytaj ludzi z Twojej grupy, bo ktoś z takimi znajomościami zapewne się znajdzie. Część informacji dotyczących przedmiotu wykładowca zdradzi też na pierwszym wykładzie. Czego konkretnie warto się dowiedzieć? Przede wszystkim typu i trudności zaliczenia. Na studiach spotkać można kilka głównych rodzajów sprawdzenia wiedzy: egzamin pisemny w formie testu lub pytań otwartych, egzamin ustny, zaliczenie obecnością (złoto!). Jednak podział jest głębszy. Warto wiedzieć, czy można na egzamin zabrać swoje notatki (albo np. kartę wzorów na przedmiotach matematycznych), a przede wszystkim – jak trudny jest egzamin. To subiektywnie ocenią starsi koledzy, choć można też sprawdzić poziom zdawalności pierwszego terminu.

Ważne jest też, czy wykładowca jest chętny do zorganizowania terminu zerowego egzaminu. To naprawdę świetna rzecz i ukłon w stronę studentów. Termin zerowy oznacza to po prostu możliwość napisania egzaminu wcześniej, przed sesją. Czasami działa jak dodatkowe (trzecie) podejście, o ile dwója z zerówki nie jest liczona przez wykładowcę. Warto więc zaplanować sobie podejście do wcześniejszego egzaminu – najczęściej się to opłaca.

Ostatnia z najistotniejszych informacji dotyczy obecności na zajęciach. Jeżeli jest ona obowiązkowa, wykładowca zapewne powie wszystko na pierwszym wykładzie. Jeżeli nie, to warto tak czy inaczej dowiedzieć się od starszych roczników, na ile istotne są informacje pojawiające się na wykładzie – może być tak, że w zasadzie wykład jest skrótem jakiejś książki (wtedy można zastąpić pojawianie się na wykładzie lekturą tejże) lub pytania na egzaminie są mało szczegółowe, a może też okazać się, ze bez chodzenia na wykłady/dobrych, dokładnych notatek trudno jest zaliczyć.


4. Kwestia książek


Literatura do przedmiotu podawana jest przez wykładowcę na pierwszym wykładzie. Co to oznacza? Cóż, to zależy od wielu rzeczy. W wielu przypadkach nie trzeba się tym przejmować, bo i tak do egzaminu obowiązuje materiał z wykładu, a podręcznik to jedynie jego dopełnienie lub rozszerzenie. Być może jednak posiadanie książki może być konieczne (lub pożyteczne). W tym wypadku warto sprawdzić, ile egzemplarzy jest w bibliotece, bo jak przed sesją wszyscy rzucą się do wypożyczania, może dla Ciebie zabraknąć. Kupowanie też nie zawsze jest dobrym pomysłem, bo książki bywają bardzo drogie i trudno dostępne, ale często starsi chętnie sprzedadzą używany podręcznik albo, co lepsze, skrypt z niego. Rozwiązaniem może być także odwiedzenie lokalnego punktu ksero, często mają tam skopiowane książki lub notatki. Warto też sprawdzić, czy dany podręcznik przyda się na innych przedmiotach. Jeżeli dany przedmiot będzie później rozszerzany, to książkę wykorzystasz prawdopodobnie również na następnym etapie (np. w następnym semestrze).


5. Sprawdź ofertę organizacji studenckich i kół naukowych


Działanie w organizacjach studenckich czy kołach naukowych to doskonały sposób nie tylko na poszerzenie swoich zainteresowań, lecz także na zrealizowanie kilku powyżej opisanych punktów. Zawrzesz tam nowe znajomości, przede wszystkim wśród starszych roczników, poznasz opinie o wykładowcach i przedmiotach. Ponadobowiązkowa aktywność w czasie studiów niesie też sama w sobie dużą wartość, to jednak temat na inny tekst. Sprawdź więc, jakie organizacje obecne są na Twojej uczelni i czym się zajmują. Najczęściej jest ich całkiem sporo, od sportowych AZSów, przez integrujące i nastawione na różnoraką działalność projektową NZS, ESN czy kluby filmowe, po bardziej związane z intelektualnym rozwojem koła naukowe. Im także zależy na pozyskaniu nowych członków, więc nie powinno być trudności z uzyskaniem informacji o ich działalności.


A poza tym to pamiętaj, żeby uczyć się na bieżą…

Nie no, nie ma sensu się oszukiwać, to się nie uda. Dobre wejście w pierwszy rok pozwala zmniejszyć stres czy strach związany z nowym środowiskiem, ułatwić sesję czy nawiązać trwałe, fajne znajomości. Oczywiście, studia są długie, więc powolne rozkręcanie się niczego nie przekreśla, mimo to warto zadbać o to, aby jak najszybciej odnaleźć się w tym nowym otoczeniu.

923 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie