rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

5 RZECZY, KTÓRE CZASEM MOGĄ PÓJŚĆ „NIE TAK”

Zaktualizowano: 12 maj 2020


Kojarzycie prawa Murphy’ego? Wszystkie sprowadzają się mniej więcej do tego, że rzeczy pójdą tak źle, jak to tylko możliwe. A co może pójść nie tak na przełomie liceum i studiów? Hmmm... na dobry początek, matura, potem wybór uczelni, kierunku, aż po sesję. Czyli zasadniczo wszystko. Niedobrze. Czy mamy na to jakiś przepis? Pewnie, że mamy!

1. Matura.

Czy może? Jak najbardziej. Każdy z nas popełnia błędy, a tym łatwiej o nie jeżeli działamy w stresie. Egzamin dojrzałości jest ważnym elementem naszego życia. Słyszymy o nim już od dzieciństwa. Rodzice często wspominają swoje własne wrażenia z nim związane. Okres kwietniowy przepełniony jest audycjami  radiowymi  i  artykułami w gazetach, które przewidują, a następnie publikują zadania maturalne wraz z poprawnymi odpowiedziami.  Później przychodzi czas liceum i temat testów staje się już codziennością. Czujemy presje, co sprawia, że  niepowodzenie może nam się wydawać końcem świata. A tak nie jest. Pomyśl. Czy masz tylko jedną próbę? Czy za rok nie możesz poprawić swoich wyników? NIE!Jeżeli nie satysfakcjonują Cię rezultaty Twojej pracy - zmień to! Przystąp do matury za rok. Co Ci szkodzi? Już przynajmniej wiesz jak ona wygląda. Jesteś bogatszy o to doświadczenie. Będziesz mieć cały rok, żeby dopracować tematy, w których podwinęła Ci się noga. Nie załamuj się. Działaj.


2. Dostanie się na wymarzoną uczelnię.

Taka kolej rzeczy, że aby ktoś mógł się dostać na daną uczelnie, komuś musi się to niestety to nie udać. Czasem braknie naprawdę niewiele. Jeden punkt, może dwa. Jednak niezależnie od tego ile nam zabrakło, nie należy się załamywać. Jasne, może była to i najlepsza uczelnia w mieście, ale czy to oznacza, że inne miasta nie mają uczelni? Skądże! Polska oferuje nam naprawdę sporą liczbę dobrych uczelni, które posiadają interesujący nas kierunek. Może tak miało być? Może to początek fajnej przygody w innym mieście? Może akurat tam poznasz przyjaciół na całe życie? Takich „może” mogłabym wymieniać w nieskończoność. Co więcej nic nie stoi na przeszkodzie, aby na daną uczelnie aplikować  za rok. Albo rozpocząć naukę na innej, a później najzwyczajniej w świecie się przenieść  -tam gdzie zawsze pragnęło się studiować. TAK! To jest możliwe. Więc głowa do góry!


3. Wybór kierunku.

Wybór kierunku dla niektórych z nas od samego początku nie jest łatwy. Nie opuszcza nas wrażenie, że od tej decyzji będzie zależała nasza przyszłość. Studiowanie prawa uczyni ze mnie prawnika, pójście na filologię zadecyduje o tym, że będę tłumaczem, a po finansach i rachunkowości pewnie wyląduje w banku. Nic bardziej mylnego. Tylko niewielki odsetek osób pracuje w zawodzie związanym z kierunkiem swoich studiów. W wyższym wykształceniu chodzi przede wszystkim o to, żeby nauczyć się pracować w zespole, czytać ze zrozumieniem. Aby nauczyć się samodzielności i jak odpowiednio dysponować swoim czasem. Jest to okres, który nas rozwija, poszerza nasze horyzonty. Więc odwagi! Każdy kierunek jest dobry. Nie ma złych kierunków. Czasem owszem, są nieodpowiednie dla nas. Jednak to żaden problem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go zmienić, albo po paru latach, mając już dyplom, spróbować studiować czegoś zupełnie nowego. Może akurat trafimy na stworzony dla nas kierunek. Jednak nawet to, czego się nauczyłeś do tej pory może być kamieniem milowym w twojej karierze. Znajomość niektórych mechanizmów rządzących światem, którą wyniosłeś ze studiów może pomóc Ci w znalezieniu pracy dla siebie. Spróbuj.  Nie masz nic do stracenia.


4. Kolokwium.

Każdy kierunek podchodzi do tematu kolokwiów indywidualnie, jak również prowadzący ćwiczenia. Czasem mają one większy, a czasem mniejszy wpływ na nasza ocenę, czy fakt zaliczenia ćwiczeń. Rzadko słyszy się o niezapowiedzianych testach tego typu. Częściej jest to sprawdzenie wiedzy z omówionego do tego momentu materiału. Najtrudniejsze jest pierwsze kolokwium. Nie wiemy czego się po nim spodziewać, jaką będzie mieć formę, czy trudność. Wydaje nam się, że będzie ono wyglądaćbardziej jak licealna kartkówka, kiedy ja porównałabym go raczej do sprawdzianu.  Jeżeli pójdzie gorzej to normalne. Trzeba się przyzwyczaić do tego rodzaju prac. Zazwyczaj istnieje możliwość poprawy kolokwiów. A jeżeli nie, prowadzący zajęcia często oferują różne dodatkowe prace, jak prezentację, aby pozwolić studentom podciągnąć swoje oceny. Wiec spokojnie. Weź parę głębokich wdechów i  dowiedz się co możesz zrobić aby poprawić swoją negatywną ocenę. Bo  każdy popełnia błędy, a kto pyta, nie błądzi.


5. Sesja.

Wymagający wykładowca i trudny egzamin? To połączenie, które znajdziemy na dosłownie każdej uczelni. Dodajmy do tego stres, czy chorobę, gorsze samopoczucie, trudny okres w życiu. Brzmi jak mieszanka wybuchowa? Jak najbardziej. Pisałam już o błędach powyżej i odwołam się do tego także tutaj. Każdemu z nas może podwinąć się noga. Jesteśmy tylko ludźmi, nie robotami. Na szczęście ktoś o tym pomyślał i wymyślił coś takiego jak sesja poprawkowa i warunki. Zawsze mamy drugą szansę i trochę czasu na zdobycie wystarczającej ilości wiedzy aby zdać egzamin w innym terminie. A jak nie drugą, to możemy wziąć warunek i mieć jeszcze trzecia i czwartą. Najważniejsze to nie panikować. Taki stan nam w niczym nie pomoże, a może tylko pogorszyć sprawę. Studia mają to do siebie, że dają nam wiele możliwości. Wystarczy trochę samozaparcia, chęci i czasem kolejnej szansy aby nawet najbardziej nielubiany przez nas przedmiot został w końcu zdany.


Zaopatrz się więc w jak największą ilość pozytywnej energii. Wiele sukcesów czeka na Ciebie. Może nie zawsze będą one osiągnięte za pierwszym podejściem, ale praktyka czyni mistrza! Ja trzymam za Was wszystkich kciuki i do usłyszenia!310 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie