rp1ceh6dqi8l3ehbyv3sbu6287r4a8
 

IDEA STUDIÓW NA HORYZONCIE

IDEA STUDIÓW NA HORYZONCIE

Pisanie o idei Studiów na Horyzoncie jest o tyle trudne, ze ona ciągle ewoluuje. Każdy nowy członek organizacji wnosi do niej nowe pomysły i potrzeby, które zmieniają SnH. Jednak koniec końców na pierwszym miejscu zawsze będą studia i życie studenckie. Bo studia to nie tylko papier, ale jeden z najlepszych okresów w życiu. Dlatego warto świadomie podjąć decyzję, gdzie i jak go spędzić.

Wybór studiów. Te dwa słowa zaczynają się pojawiać w życiu każdego z nas mniej więcej w drugiej klasie szkoły średniej.

Z biegiem czasu, stają się jednym z największych problemów każdego licealisty. Ta decyzja jest mu przedstawiana jako ta dotychczas najważniejsza. Jako ta, która w bardzo dużym stopniu zdefiniuje jego życie. Szukanie odpowiedniego kierunku, czytanie informatorów uczelni, targi uniwersyteckie – to wszystko powoduje wzrost liczby pytań. Często wybierając kierunek, licealiści kierują się stereotypami. Nie wiedzą, co tak naprawdę będą robić przez najbliższych 5 lat swojego życia. Potem, będąc już studentem, ich pytania zmieniają się z „co wybrać?” na „czy na pewno dobrze wybrałem?” albo, dość pesymistyczne, stwierdzenie „to był błąd”.

6.jpg

Każdy z założycieli naszego Stowarzyszenia miał ten sam problem – w momencie decyzji nie wiedzieliśmy, z czym tak naprawdę wiąże się wybór danego kierunku. Orientowaliśmy się, gdzie jest kampus naszej przyszłej uczelni, wiedzieliśmy, kto z naszych znajomych na nią idzie, czytaliśmy o swoich przyszłych zarobkach. A potem rzeczywistość pokazała, że nie mieliśmy pojęcia o kwestiach, które na co dzień są najważniejsze. Nie wiedzieliśmy, co tak właściwie robi się na danym kierunku, nie mieliśmy pojęcia, jakich przedmiotów się spodziewać ani jak wykładowcy i inni pracownicy uczelni podchodzą do studentów.

Nikt nie mówił nam, co trzeba naprawdę lubić, by cieszyć się danym kierunkiem. O tym, czy można połączyć studia z pracą też nigdzie nie przeczytaliśmy. O przyszłej karierze, patrząc z perspektywy jednostki, a nie statystyk, też nikt nie wspomniał. O organizacjach studenckich, Erasmusie, międzynarodowych projektach też. A koniec końców to są najistotniejsze rzeczy. Bo co z tego, że wiesz gdzie jest Twoja uczelnia i jak nazywa się kierunek Twoich studiów – to nie to definiuje 5 lat Twojego życia. To tylko opakowanie, a prawdziwa zawartość pozostaje ukryta.

Naszym celem jest dostarczenie praktycznej wiedzy o studiowaniu, która pozwoli podjąć świadoma decyzje każdemu maturzyście. Jednocześnie zależy nam na skróceniu dystansu, jaki często występuje miedzy licealistami a studentami. Chcemy być pomostem między tymi grupami, który ułatwi podjęcie decyzji i wejście w nowy rozdział edukacji.

1.png

Tak wpadliśmy na pomysł zorganizowania konferencji. Chcieliśmy umożliwić licealistom posłuchanie studentów kilkudziesięciu kierunków mówiących o praktycznych aspektach studiowania. To wszystko od początku miało być niezależne od uniwersytetów, aby zachować w pełni obiektywny przekaz i odrzucić powagę, z jaką kojarzą się uczelnie.

 

Format naszych konferencji to krótka prezentacja każdego z kierunków, po których następują tzw. Swobodne pogaduchy, czyli po prostu rozmowy licealistów ze studentami. Normalne, bezpośrednie, przypominające rozmowę dwóch dobrych znajomych. Bo to właśnie to jest najlepsze źródło informacji. Podczas tych kilkunastu można zweryfikować swoje wątpliwości, zadać wszystkie pytania, które do tej pory pozostawały bez odpowiedzi. Dlatego nasze wydarzenia to jedyna szansa, by jednego dnia porozmawiać z wybitnym studentem medycyny, prawa, automatyki i robotyki, informatyki i kilkadziesiąt innych kierunków. Tylko Studia na Horyzoncie dają dostęp do wiedzy o codziennym życiu studenta danego kierunku. Więcej o naszych inicjatywach tutaj.

Z biegiem czasu Studia na Horyzoncie stały się organizacją, którą współtworzy kilkaset osób. Organizatorzy, prelegenci, ambasadorzy – każdy z nas dołożył cegiełkę do tego, czym obecnie jest nasza inicjatywa. Dla wielu z nas SnH były pierwszym projektem, w którym braliśmy udział. To sprawia, ze nasza idea już nie tylko pomaga wybrać studia, ale tez pokazuje, ze działanie pro bono może być wciągające i rozwijające.

SNH164.jpg
4.png
5.jpg

Rok 2020 był rewolucyjny pod wieloma względami, często negatywnymi, jednak w SnH udało nam się obrócić go w coś naprawdę pozytywnego. Nie tylko rozpoczęliśmy działalność w nowym (ósmym!) mieście - Łodzi, ale również daliśmy początek nowym inicjatywom, które w znacznej mierze przeniosły nasze działania do sieci.

Stworzyliśmy platformę internetową PogadajmyoStudiach.pl, rozpoczęliśmy inicjatywę Studia on Air. 
Zmianie uległa również forma flagowych wydarzeń Stowarzyszenia, a więc odbywających się pod koniec roku konferencji - w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników przybrały one formę online. Więcej o tych projektach znajdziecie tutaj.
 

Jak więc widać rok 2020 nie okazał się być takim strasznym, a co przyniesie SnH 2021 i kolejne lata? Sami jesteśmy ciekawi!